Niejedna młoda mama zadaje sobie pytanie, kiedy będzie mogła zacząć ćwiczyć brzuch i odzyskać swoją dawną figurę. Lekarze radzą, by do takiej aktywności fizycznej wrócić po badaniach kontrolnych w szóstym tygodniu po porodzie. Wcześniej kobieta może wykonywać niezbyt męczące ćwiczenia, jak spacery czy pływanie. Najważniejsze jest stopniowe przygotowywanie mięśni do wysiłku fizycznego.
Czy mogę już ćwiczyć brzuch?
Gdy mija już okres połogu, a młoda mama przyzwyczaiła się do lekkich ćwiczeń, warto przekonać się, czy mięśnie są już gotowe do większego zaangażowania. W tym celu kobieta powinna położyć się na plecach ze zgiętymi nogami i położyć lewą rękę na brzuchu tuż nad pępkiem, a prawą w górnej części uda. Następnie, wypuszczając powietrze, unieść głowę i ramiona, a rękę przesunąć w kierunku kolana. Wtedy napinają się mięśnie brzucha, a młoda mama palcami wyczuwa w nich przerwę. Ćwiczenia można zacząć już wtedy, gdy jest ona szeroka na 3-4 palce, ale powinny one być delikatne i mało forsowne. Natomiast jeżeli przerwa zmniejszy się do szerokości 1-2 palców, można zacząć przysiady i brzuszki.
Ćwiczenia dla brzucha młodej mamy
Gdy nie ma żadnych przeciwwskazań, świeżo upieczona mama może rozpocząć pracę nad swoją sylwetką. Oto kilka przykładowych ćwiczeń.
Rozgrzewka (należy położyć się na podłodze, zgiąć nogi w kolanach i oprzeć stopy na podłodze. Dłonie powinny znajdować się po bokach pępka. Następnie trzeba nacisnąć dolną część brzucha palcami z obu rąk i delikatnie wciągać brzuch. Należy przestać, jak tylko będzie wyczuwalne napięcie mięśni. Warto wykonać 10 powtórzeń, przy każdym wytrzymując 10-15 sekund).
Klasyczne pionowe nożyce w wolniejszej wersji.
Unoszenie miednicy przy leżeniu na wznak (można pomóc sobie dłońmi umieszczonymi na pośladkach).
Specjalne pompki z uniesioną nogą (klasyczne pompki, przy których należy podnieść jedną nogę jak najwyżej. Aby wykonać to ćwiczenie, należy mieć pewność, że mięśnie brzucha są już należycie wzmocnione treningiem).
Polecam poczytać: http://supermamy.limango.pl/b/Aktywna mama
Niewątpliwą zaletą powyższych ćwiczeń jest fakt, iż można je realizować w domu, nie spuszczając maleństwa z oczu. To doskonałe rozwiązanie dla zabieganych mam.
Autor: http://chilidesign.com.pl/Blog parentingowy