Potrzebują krwi, aby złożyć zdolne do rozwoju jaja. Atakują przede wszystkim wczesnym rankiem iwieczorem. Wabią je kwas mlekowy i amoniak. Komary. Jak się od nich odpędzić? Jak je wyeliminować? Czasem trudno o skuteczną metodę pozbycia się ich. Poniżej przedstawiamy kilka wypróbowanych sposobów, jak uwolnić się od komarów.
Urządzenia elektryczne
Do elektrofumigatorów (urządzenia w postaci wtyczki z płytą, która jest nasączona specjalną substancją owadobójczą, i odparowywaczem) trzeba włożyć wkład, z którego pod wpływem ciepła uwalnia się trująca dla komarów substancja. Kilka minut potem komary padają na podłogę.
Środki chemiczne
Popularne jest opryskanie lub nasmarowanie skóry innymi, mniej ekologicznymi, maściami, kremami i aerozolami. Pamiętaj jednak, aby nie używać często produktów ze szkodliwą substancją deet, która prawie zawsze znajduje się w składzie repelentów.
Olejki
Posmarowanie rąk, szyi i nóg olejkami z lawendy i wanilii może chronić przed ugryzieniem przez komara. Równie silne działanie odstraszające komary posiadają olejek eteryczne z trawy cytrynowej, olejek goździkowy, olejek eukaliptusa cytrynowego bądź olejek paczulowy.
Pułapka
Skonstruuj własną pułapkę na owady. Weź pustą półtoralitrową plastikową butelkę i rozetnij ją mniej więcej w połowie. Do podstawy dodaj drożdże, zalej wodą i dodaj cukier. Wszystko wymieszaj. Odkrojoną górną część butelki włóż w dolną. Komary, zwabione dwutlenkiem węgla, wydzielanym przez mieszaninę, wpadną w pułapkę.
Dieta
Gdy posilamy się produktami bogatymi w witaminę B1 (płatki śniadaniowe, słonecznik, nasiona roślin strączkowych, wieprzowina, drożdże, orzechy, ryby, szparagi, suszone owoce, kapusta), komary nie będą tak skłonne do skosztowania naszej krwi. Warto też wypróbować diety czosnkowej – zapach i substancje zawarte w czosnku są nieznośne dla komarów. Poza tym w okresie zwiększonej aktywności nieznośnych insektów należy unikać jedzenia bananów – po ich konsumpcji w naszym ciele wytwarzają się substancje, które następnie występują w pocie i przyciągają komary.
Rośliny na parapecie
Zasadź w doniczce na parapecie w mieszkaniu kocimiętkę, pelargonię, bazylię, mirt lub miętę. Zapach wszystkich tych roślin stanowi solidną tarczę ochronną przed komarami.