Favore.plBaza wiedzyFinansowe i prawnePrawne

Artykuł: Specyfika weksla in blanco

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Specyfika weksla in blanco

Specyfika weksla in blanco
Autor: monbys   |   17 lip 2014, 9:28   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Prawne

Prawo wekslowe z 1936 roku daje możliwość wystawienia weksla, który w momencie podpisywania nie mieści w sobie wszystkich niezbędnych części, aby był traktowany jak dokument pełnoprawny. Dzięki temu rozumie się, że weksel in blanco nie jest wekslem w rozumieniu ustawowym, ponieważ nie zawiera niezbędnych elementów.

Weksel jest papierem wartościowym o dokładnie określonych cechach i przedstawiający bezwzględne zobowiązanie wystawiającego weksel lub osoby podanej przez niego w dokumencie do pokrycia pewnej sumy pieniężnej w określonym miejscu i czasie. Weksle używa się w obrocie rynkowym, zabezpieczając tym samym realizację zawartej umowy gospodarczej. Główną zaletą takiego rozwiązania jest szybkie i tanie dochodzenie zobowiązań</a> w postępowaniu sądowym.
Charakterystyka weksla in blanco jest zdefiniowana jedynie w jednym artykule. Zapis podaje, że „weksel in blanco jest niezupełny w chwili wystawienia”. Dokument nie posiada wszystkich niezbędnych elementów weksla, więc nie jest jeszcze pełnowartościowy. Na wekslu in blanco istnieje deklaracja wekslowa, ponieważ wystawiający lub akceptujący podpisali się pod nią, aby zaciągnąć zobowiązanie. Kiedy dokument uzupełni się wymaganymi elementami wedle woli wystawiającego lub akceptującego, dopiero nabiera osobowości prawnej weksla własnego lub trasowanego i zmienia się w pełnowartościowy dokument. Bardzo ważną cechą weksla in blanco jest to, że już podpisanie go (jeśli jest poprawnie wypełniony) tworzy zobowiązanie przed wystawiającym lub akceptującym, nie dzieje się to dopiero w momencie uzupełnienia weksla.
Trzeba też pamiętać, że jeżeli weksel zostanie uzupełniony niezgodnie z przepisami prawa wekslowego, osoby na nim podpisane nie będą odpowiadały za jego realizację.
Weksle in blanco dzielą się na dwie grupy: gwarancyjne i kaucyjne. Weksle gwarancyjne zabezpieczają umowę kredytu, są składane aby chronić stosunek umowny między wystawcą weksla, a jego odbiorcą. Weksel kaucyjny jestem wekslem składanym w celu zabezpieczenia wierzytelności mogących powstać w wyniku wyrządzenia szkód przez wystawcę weksla.
Od momentu wystawienia weksla in blanco przekazania go wierzycielowi ma miejsce zawarcie umowy wekslowej między wystawcą/akceptantem a osobą, która odbiera weksel do uzupełnienia.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy
USŁUGI AUTORA ARTYKUŁU