Militaria to domena mężczyzn. To i podobne mu hasła słyszymy niejednokrotnie. Płeć brzydsza uchodzi za taką, która bardziej emocjonuje się rozlewem krwi, przemocą, barbarzyństwem. Czy jednak sporty strzeleckie to tylko i wyłącznie zabawa dla mężczyzn? Czy faktycznie są one tak brutalne, że szanującej się kobiecie nie przystoi ich uprawianie?
Nic dziwnego, gdy człowiek żył w jaskiniach, to samce homo sapiens sapiens chodziły na polowania. Kobiety opiekowały się dziećmi, przyrządzały posiłki, pilnowały ogniska domowego. W wojnach uczestniczą przede wszystkim mężczyźni. Sprawami podboju świata również zajmują się od wieków panowie – Aleksander Wielki, Wilhelm Zdobywca, Napoleon Bonaparte. Czy coś się zmieniło w XXI wieku, może kobieta to również świetny strzelca?
Łucznictwo
Weźmy pod lupę chociażby łucznictwo. Gdy pomyślimy o łuku, przed oczami mamy mongolskiego wojownika, który strzela do wroga w momencie, gdy koń, na którym siedzi, ma wszystkie kończyny oderwane od podłoża. Jednak, gdy spojrzymy na listę dyscyplin olimpijskich, to okaże się, że łucznictwo się na niej znajduje. Co lepsze, w wydaniu zarówno męskim jak i damskim. Okazuje się bowiem, że do strzelania z łuku można dopisać również inną, poza tą krwawą, filozofię. Zawody w łucznictwie polegają bowiem na tym, aby trafiać jak najbliżej środka tarczy, która stanowi cel. Są to więc zawody, w których zwycięża się dzięki sprawnemu oku, opanowaniu, umiejętności przewidywania – w końcu odbywają się na dworze i celując do tarczy pod uwagę musimy wziąć na przykład wiatr, który może zmienić trajektorię lotu wypuszczonej przez nas strzały.
Strzelectwo sportowe
Czyli ogół aktywności związanej z użyciem broni palnej lub broni pneumatycznej, zarówno bojowym, jak i sportowym, myśliwskim oraz rekreacyjnym. Kobieta może również odnaleźć swoją pasję tejże dziedzinie. Ma możliwość nawet wzięcia udziału w zawodach olimpijskich.
Paintball, ASG
To w dzisiejszych czasach przede wszystkim sposób na przyjemne i emocjonujące zarazem spędzenie czasu z przyjaciółmi. Nie ma tu mowy o żadnej brutalności. Paintball jest swego rodzaju grą zespołową, uczy więc takich wartości, jak integracja międzyludzka, współpraca, odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale też za losy innych.
W dzisiejszych sportach strzeleckich trudno zatem znaleźć cechy, które wykluczałyby możliwość ich uprawiania przez płeć piękną. Gdy słyszymy zatem, że są one domeną panów, walczmy z tą dyskryminującą opinią.