Favore.plBaza wiedzyZdrowie i urodaOchrona zdrowia

Artykuł: Sposoby leczenia astmy

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Sposoby leczenia astmy

Sposoby leczenia astmy
Autor: Poczytaj   |   30 mar 2015, 15:54   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Ochrona zdrowia

Astma to przewlekłe zapalenie dróg oddechowych, w której uczestniczy wiele komórek i substancji przez nie uwalnianych. Przewlekłe zapalenie jest spowodowane nadreaktywnością oskrzeli, które prowadzi do powtarzających się epizodów świszczącego oddechu, ściskania w klatce piersiowej, kaszlu, duszności, występujących zwłaszcza nad ranem lub w nocy. Epizodom tym zazwyczaj towarzyszy zmniejszenie się drożności dróg oddechowych oskrzeli, na szczęścia można jej przeciwdziałać zażywając leki. Czasami atak ustępuje samoistnie. Choroby nie da się wyleczyć, ale odpowiednie leczenie zwykle pozwala kontrolować astmę.

Bazowymi medykamentami stosowanymi w leczeniu astmy są steroidy wziewne, które umożliwiają załagodzić proces zapalny, mający miejsce w płucach oraz ograniczyć objawy nim wywołane. Zasadniczo leki używane w terapii astmy dzielą się na dwie grupy, poniżej zebraliśmy informacje na ich temat. Należy pamiętać, że tylko dzięki ścisłej współpracy z lekarzem możemy zagwarantować sobie skuteczność leczenia. Wszelkie wytyczne odnośnie dawkowania, częstotliwości i specyfiki leku muszą być bezwzględnie przestrzegane.

Pierwsza grupa leków na astmę to te leki, które kontrolują przebieg choroby i są przyjmowane stale. Głównie są to glikokortykosteroidy wziewne i doustne, o działaniu przeciw zapalnym i konieczne do opanowania astmy o zaawansowanym stadium. Kolejna grupa to β2-mimetyki wziewne, stanowią one połączenie leków zwalczających zapalenie i rozszerzających oskrzela. Do pozostałych zaliczymy: doustne leki antyleukotrienowe i kromoglikany. Systematyczne przyjmowanie leków, jest jednym z istotnych czynników powodzenia terapii w długim czasie. Druga grupa leków przeciw astmie, to leki stosowane doraźnie, mające na celu w chwili nagłego ataku rozszerzyć oskrzela i znieść uczucie duszności. Zaliczamy do nich: preparaty teofiliny, wziewne leki antycholinergiczne i β2-mimetyki. Mają one natychmiastowe, ale krótkie działanie.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy