Dlaczego domowe instalacje elektryczne powinni układać doświadczeni fachowcy? Dlatego, że tylko wykwalifikowana osoba stworzy układ spełniający dwa ważne wymagania. Chodzi tu o bezpieczeństwo użytkowania oraz funkcjonalność. Natomiast domownicy korzystający z instalacji muszą znać jej najważniejsze elementy by umieć rozpoznać ewentualną awarię. W związku z tym opisujemy je w poniższym artykule.
Współczesne instalacje elektryczne w domu
Domowe instalacje elektryczne zasilają sprzęty AGD i RTV, ogrzewanie czy alarmy. Przed opisem ich elementów trzeba wspomnieć o pewnej, ważnej kwestii. W PRL-u w układach stosowano przewody aluminiowe obecnie zastępowane przez miedziane. Aluminium choć tańsze i lżejsze ma kilka zasadniczych wad:
• jest gorszym przewodnikiem prądu niż miedź,
• utlenia się i pokrywa warstwą nalotu,
• końcówki przewodów ułamują się i luzują w zaciskach.
Firmy świadczące usługi elektryczne nie układają już przewodów aluminiowych. Poza tym, że lepiej przewodzą prąd, wersje miedziane są bardziej elastyczne i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Instalacje bazujące na tym materiale są łatwiejsze w wykonaniu i rozbudowaniu oraz bezpieczniejsze.
Najważniejsze elementy instalacji elektrycznej
Typowa instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym składa się z kilku elementów. Każdy z nich ma ogromne znaczenie, dlatego ważna jest jakość komponentów i wykonania. Podstawą jest przyłącze czyli linia łącząca budynek z siecią dostawcy energii mająca dwie wersje. Pierwsza, najczęściej stosowana, to przewód napowietrzny biegnący po słupach. Druga to kabel prowadzony po ziemi tam gdzie nie jest możliwe postawienie słupów. Wspomniana linia dzięki złączu elektrycznemu łączy się z instalacją odbiorczą w domu i zaopatruje go w prąd. Kolejnym elementem jest tablica elektryczna, z której wychodzą wszystkie wewnętrzne obwody. Poza tym znajdują się w niej bezpieczniki różnopradowe, naprądowe oraz ograniczniki przepięć.
Bezpieczniki pozwalają odcinać zasilanie a ograniczniki dbają o bezpieczeństwo użytkowania systemu. Czym zatem są obwody wychodzące z tablicy montowanej przez firmę Elektron Arkadiusza Kozłowskiego? To przewody elektryczne tworzące instalacje siłowe i oświetleniowe. Pierwsze służą do zasilania urządzeń potrzebujących dużego napięcia jak ogrzewanie podłogowe czy kuchenka elektryczna. Do drugich należą:
• gniazda wtykowe czyli gniazdka,
• przełączniki i włączniki,
• oprawki oświetleniowe.
Układanie lub wymiana instalacji elektrycznej to trudne zadanie. Z uwagi na ilość elementów i połączeń. Wykonanie tej pracy warto powierzyć doświadczonemu elektrykowi. Pozwoli to uniknąć błędów, które mogą okazać się bardzo kosztowne.