Favore.plBaza wiedzyBudowa, dom, ogródOgród i otoczenieOpieka nad ogrodamiPielęgnacja roślin

Artykuł: Storczyki- uprawa w domu

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Storczyki - uprawa w domu

Storczyki- uprawa w domu
Autor: anpodsiadlo35   |   23 cze 2017, 10:46   |   Dział: Artykuły

Początkującym posiadaczom storczyków trudno jest zadbać o ich kondycje. Niestety na początku jest to kłopotliwe i przedostają się braki wiedzy w ich uprawie, co skutkuje niestety ich obumieraniem. Poniżej znajdziecie kilka wskazówek, dzięki którym storczyki przeżyją dłużej niż miesiąc.

1) PODLEWANIE

Storczyki w doniczkach podlewa się po całkowitym wyschnięciu podłoża. Częstotliwość podlewania wynosi od 3 do 16 dni. To , co ile dni powinno się podlewać storczyka zależy od jego wielkości, etapu wzrostu, natężenia światła, temperatury, wilgotności powietrza, podłoża oraz rodzaju pojemnika.

· Gliniane doniczki przyspieszają przesychanie podłoża

· Plastikowe opóźniają przesychanie podłoża

· Phalaenopsis musi przeschnąć pomiędzy nawadnianiami

· Pahipedilum nie toleruje przesuszenia podłoża i korzeni.

· Rośliny najlepiej podlewać poprzez zanurzenie: doniczkę należy wstawić do naczynia z wodą i pozostawić na tak długo aż podłoże zostanie nawodnione.

· Storczyki podlewa się wodą o temperaturze pokojowej. Najlepsza jest woda pochodząca z filtra oraz woda destylowana.



2) NAWOŻENIE

W czasie wzrostu storczyki trzeba nawozić. Najlepszą metodą nawożenia jest nawożenie dolistne, czyli spryskiwanie roślin nawozem w formie płynnej. Powinno nawozić się co 3 lub 4 tygodnie. Nieważne jakiej firmy jest nawóz, ale ważny jest jego skład. Nawozy o wysokiej zawartości azotu należy stosować późną wiosną i latem

· Ciemnozielone liście oznaczają, właściwie zasilaną roślinę

· Zbyt jasne liście o żółtych śladach wskazują na zbyt niskie nawożenie

· Poczerniałe końcówki liści wskazują przenawożenie.

Trzeba pamiętać, że takie zmiany w kolorze mogą być efektem innych problemów. Lepiej jest dać roślinie mniej nawozu niż więcej.


3) EKSPOZYCJA STORCZYKÓW

Storczyki nie kwitną bez przerwy. Dlatego też często zostaną wam zielone liście do czasu kolejnego zakwitnięcia. Wtedy musicie uruchomić swoją wyobraźnie i sięgnąć po m.in. liany, kolorowe kamyczki, doniczki, korkowe pnie, skałki, korzenie. W sklepach zoologicznych można też nabyć sterylne kolorowe żwirki, które bardzo dobrze komponują się z podłożem storczyków.

Pamiętaj!

Łatwiejsza będzie pielęgnacja storczyków, jeśli umieścicie obok siebie kwiaty o podobnych upodobaniach. Przykładowo rośliny, które wymagają spryskiwania powinny stać obok siebie, z dala od pozostałych.


WSKAZÓWKI!

· Przy domowej uprawie storczyków oznaczaj roślin etykietami, na których możesz zapisać nazwę rośliny, pochodzenie oraz datę zakupu. Przy dużej ilości storczyków lepiej jest sobie pozapisywać termin kwitnienia, jego obfitość i czas trwania oraz stosowane zabiegi ochrony. To znacznie ułatwi ich uprawę i pozwoli ocenić po pewnym czasie czy warunki, które zostały zapewnione roślinie są dla niej odpowiednie, czy należy je zmienić.

· Niektóre storczyki potrzebują okresu spoczynku. Jednak, Phalaenopsis nie przechodzą takiego okresu. Ich wymagania uprawowe są niezmienne i kwitną przez cały rok

· Inne gatunki storczyków potrzebują zmiany temperatury, wilgotności a czasem, natężenia światła w okresie spoczynku. Taki okres często przypada zimą.

· Każdy gatunek storczyków ma rożne wymagania w tym czasie. Jednym trzeba obniżyć temperaturę, ograniczyć podlewanie a innym nawet zaprzestać podlewania nawet na 2 lub 3 miesiące.

KOMENTARZE
  • domki drewniane dla dzieci   2 lip 2017, 23:37
    domki drewniane dla dzieci