Sufity podwieszane cenione są w budownictwie publicznym, komercyjnym oraz mieszkaniowym. W pierwszym dwóch przypadkach tworzy się je albo w prostych konstrukcjach kasetonowych, albo w wersjach designerskich i przyciągających uwagę. W domach i mieszkaniach wygląd sufitów podwieszanych determinowany jest głównie od stylu wnętrza, choć nie tylko do jego upiększania stosuje się tego typu rozwiązania techniczne. Czym zatem są sufity podwieszane i dlaczego warto na nie stawiać?
Jak zbudowane są sufity podwieszane?
Sufity podwieszane zaliczane są do suchej zabudowy – wykonuje się je zatem z elementów prefabrykowanych, czyli tych gotowych do bezpośredniego montażu. Szkieletem sufitu podwieszanego, który na ogół zwisa kilkanaście centymetrów nad stropem, są specjalne ruszty z systemami montażowymi. Zalicza się do nich profile głównie ze stali zabezpieczonej przed korozją, profile nośne, wieszaki łączące strop ze wspomnianym rusztem, a także łączniki krzyżowe. Tak wykonana konstrukcja zabudowywana jest płytami kartonowo gipsowymi, które mogą być wzmocnione włóknem szklanym, hydrofobowe, a także ognioodporne. To one stanowią poszycie sufitu podwieszanego wielokrotnie wykańczanego dodatkowo oświetleniem LED.
Wspomnieć też warto, że w wielu przypadkach między płytami kartonowymi sufitu podwieszanego a stropem umieszcza się materiały izolacyjne. Najczęściej są to panele wełny mineralnej lub izolacja w postaci pianki PUR. W konstrukcji sufitu podwieszanego można też poprowadzić instalacje: wentylację mechaniczną z rekuperacją, układy elektryczne, a także przewody klimatyzacyjne.
Kiedy warto zastosować sufity podwieszane?
Sufity podwieszane mogą być formowane w różny sposób i wykańczane tak, by idealnie pasowały one do pozostałych elementów wystroju danego pomieszczenia. Mogą one zatem pasować do industrialnej łazienki, kuchni w stylu kolonialnym, korytarza w estetyce skandynawskiej czy też do eleganckiego klasycznego salonu. Nieważne jest zatem to, jaką kubaturę i powierzchnię ma dane pomieszczenie oraz w jakim celu będzie ono wykorzystywane – sufit podwieszany pasuje prawie wszędzie.
Inwestorzy szczególnie chętnie stawiają na montaż takich konstrukcji w domach czy mieszkaniach wtedy, kiedy chcą oni optycznie powiększyć dane wnętrze, nadać mu unikalnego charakteru lub ukryć różne mankamenty techniczne. Dzięki sufitom podwieszanym z łatwością można zakryć nierówności stropów, pękający tynk czy inne niedoskonałości. Warto wykorzystać je również wtedy, kiedy bez kłucia ścian zależy inwestorowi na rozprowadzeniu w pomieszczeniach różnych instalacji. Pamiętać jednak trzeba o tym, by na wykonawcę wybrać firmę, która ma doświadczenie w wykonywaniu sufitów podwieszanych. Doskonałym przykładem jest zespół fachowców od remontów FRB MAR-REM z Gliwic. Takie przedsiębiorstwo bez trudu zamontuje sufit podwieszany nawet na poddaszu czy w łazience.
Jakie są zalety sufitów podwieszanych?
Zalet sufitów podwieszanych jest naprawdę wiele. Prócz wspomnianych wcześniej korzyści estetycznych oraz technicznych warto wspomnieć, że takie elementy wykończenia wnętrz, są:
- lekkie,
- proste w montażu,
- różnorodne – jednopoziomowe lub wielopoziomowe, owalne lub o bardziej agresywnych liniach,
- stosunkowo tanie w wykonaniu,
- stabilne,
- gwarantujące dodatkowe wygłuszenie i izolację termiczną.