Dzień Babci i Dziadka, obchodzony w Polsce 21 i 22 stycznia, ma w naszym kraju stosunkowo niedługą tradycję. Święto wszystkich Babć zostało ustanowione w 1964 roku, za sprawą tygodnika Kobieta i Życie, który jako pierwszy poddał pomysł jego utworzenia. Rok później ideę podchwycił Express Poznański.
Dzięki temu ruchowi stało się popularne również święto Dziadków, ale zostało ustanowione nieco później, bo w latach 80. XX w. A jak to jest w innych krajach?
Stany Zjednoczone
Święto Dziadków powstało tam w wyniku dążenia pewnej gospodyni domowej - Marian Lucille Herndon McQuade - do przekonania ludzi, że potrzebny jest dzień, który byłby poświęcony starszym osobom, którzy nierzadko są osamotnieni. Dopięła swego - w 1978 roku Święto Dziadków zostało ustanowione świętem ogólnonarodowym. W Ameryce jest ono ruchome - obchodzi się go w pierwszy poniedziałek września - a ciekawą tradycją jest wymyślanie przez wnuki specjalnych piosenek dla dziadków.
Zobacz również: Pomysły na prezenty na Dzień DziadkaPomysły na prezenty na Dzień Dziadka.
W innych krajach święto dziadków obchodzi się w następujących terminach:
Francja: pierwsza niedziela marca
Brazylia: 26 lipca
Wielka Brytania: 11 lutego
Holandia: święto ruchome
Włochy: 2 października
Meksyk: w czerwcu
Bułgaria: 20 stycznia
Niemcy: na początku września
Japonia
W Japonii nie obchodzi się dnia dziadków. Dlaczego? Jest to kraj, który darzy starszych ludzi ogromnym szacunkiem, dlatego można nawet powiedzieć, że Dzień Babci i Dzień Dziadka trwa przez cały rok. Japończycy świętują za to Dzień Szacunku dla Wieku. Jest on obchodzony 15 września, a swój początek miał w 1966 roku.
Polecamy: http://view4mid.pl/dziecko/wpisac-laurki-zyczenia-babci-dziadka/życzenia na Dzień Babci i Dziadka