Kraina mgieł, wrzosowisk i wojowniczych górali - z czego jeszcze znana jest Szkocja? Poznaj symbole, które tworzą obraz jednego z najbardziej fascynujących regionów Europy!
Najpopularniejszym symbolem Szkockiej kultury, jest szkocka whisky. Spośród alkoholi w tej kategorii, wyróżnić można: Ballantines, Teacher's, Whyte & Mackay, Chivas Regal. . Cały proces produkcji odbywa się w Szkocji (ciekawie opisane jest to na stronie http://www.ballantines.pl/http://www.ballantines.pl/). Produkowane są w różnych regionach Szkocji: Highlands, Speyside, Lowlands, Campbeltown, Wyspy Islay oraz pozostałe wyspy: Sky, Jura, Orkady, Arran, Mull, Szetlandy.
Jednak największą dumą szkotów jest single malt whisky - znana na całym świecie. Słowo "Single" oznacza z jednej destylacji, natomiast "malt" pochodzi od nazwy, jednego ze składników używanych do produkcji - słodu jęczmiennego. Inne składniki użyte do produkcji Single malt to woda i drożdże. Swój charakterystyczny smak i aromat trunek nabiera podczas co najmniej trzech lat dojrzewania w dębowych beczkach. W zależności od rodzaju beczki i zastosowanych składników, a także czasu leżakowania pojawiają się wysublimowane smaki i bukiet. Zawartość alkoholu w szkockiej whisky sięga nawet 85%, a minimalną, poniżej której nie może być sprzedawana jako szkocka whisky – 40%.
Niepowtarzalny smak tego alkoholu sprawia, że jest znany i doceniany na całym świecie. Ceny, niektórych butelek są dość niebotyczne, ale jakość musi mieć swoją cenę.
Innym, równie znanym symbolem Szkockiej kultury jest ich tradycyjny strój narodowy - kilt. To spódnica, wykonana z tartanu, czyli materiału we wzór kraciasty. Zakładany jest w święta i rodzinne uroczystości. Każdy klan, posiada swój indywidualny wzór i kolor.
Któż nie słyszał o słynnym potworze z Loch Ness? Zgodnie z opisem ludzi, zwierzę to, zamieszkuje największy zbiornik słodkowodny w Wielkiej Brytanii. Stanowi on, jedną z największych zagadek kryptozoologi. Niektórzy świadkowie jego obecności, porównują go do plezjozaura, foki lub węgorza ogromnych rozmiarów. Jedno jest pewne, będąc w Szkocji, konieczne trzeba udać się nad jezioro Loch Ness, aby wypatrywać potwora, zamieszkującego jego głębiny. Być może uda się go dostrzec, pośród fal.
Szkockie barwy to czerwień i złoto. Herb Szkocji jest bardzo charakterystyczny. W jego centrum znajduje się czerwony lew, wspięty w prawo o niebieskich pazurach i języku. Wokół niego czerwona bordiura, a wszystko to na złotym tle.
Ten piękny kraj, z bogatą historią, z pewnością zasługuje na naszą uwagę. Będąc gościem, w jego granicach, trzeba odwiedzić kilka historycznych miejsc i napić się dobrej whisky, produkowanej w niemal każdym regionie.