Ostatnio to, co stare, staje się modne, więc postarzanie przedmiotów jest jak najbardziej na czasie. Pomocna w tym może być technika decoupage polegająca na zdobieniu przedmiotów za pomocą papierowych serwetek bądź obrazków wyciętych z innych materiałów.
Efekt złudzenia perfekcyjnego malunku na powierzchni przedmiotu uzyskuje się za pomocą wielokrotnego malowania lakierem bezbarwnym. Krawędzie wygładzają się, a przedmiot zyskuje szlachetny wygląd, jak gdyby pochodził z innej epoki. Całości dopełnia technika crackle – dzięki niej na wzorze powstają delikatne spękania, które stanowią idealne wykończenie dla przedmiotów zdobionych techniką decoupage’u.
Podłoża pod decoupage mogą być bardzo różne. Najbardziej popularne to przedmioty wykonane z surowego drewna. Natomiast do eksperymentowania poleca się takie materiały jak karton, tektura czy brystol. Przykładowo - pudła po butach zamienić można w piękne kolorowe pojemniki na przeróżne drobiazgi. Dla bardziej zaawansowanych polem do popisu mogą stać się: ceramiczne doniczki, metalowe konewki, puszki po herbacie, szklane butelki a nawet tkaniny.
Po uprzednio wybranym podłożu trzeba zastanowić się czym chcemy je udekorować. Naprzeciw wychodzą nam producenci, dzięki którym w sklepach możemy kupić gotowe wzory , których nawet nie trzeba wycinać. Można również znaleźć gotowe rulony składające się z wzorów o określonej tematyce. Jednak decoupage to niedroga technika, możemy użyć każdego rodzaju papieru, jaki tylko podpowiada nam wyobraźnia. Mogą być to czasopisma, kalendarze, katalogi, fotografie, papier ozdobny do pakowania prezentów bądź najbardziej popularne serwetki. Te ostatnie zazwyczaj składają się z trzech cienkich warstw, z których do zdobienia używa się tylko zewnętrznej. Również suszone kwiaty mogą posłużyć jako motyw dekoracyjny.
Teraz w skrócie pozostaje tylko przykleić wzór i nanieść na przedmiot wiele warstw lakieru bezbarwnego. Voilà!