Favore.plBaza wiedzyTurystyka, sport i rekreacja

"Sukces" w artykułach z kategorii Sporty drużynowe

Dodaj zlecenie
  • Czy sporty drużynowe są naszą narodową domeną?

    Autor: sky_p01   |   13 sty 2017, 14:36   |   Dział: Artykuły
    Czy sporty drużynowe są naszą narodową domeną?Polska słynie z dużej liczby emocjonalnie reagujących na wydarzenia sportowe kibiców. Wpływa na to wiele czynników. Z jednej strony, słowiańska krew, płynąca w naszych żyłach i związany z nią temperament, sprzyja głośnemu wyrażaniu uczuć. Wystarczy spojrzeć na Serbów, Rosjan, czy Chorwatów. Po drugie, lata przeżyte w czasach komunizmu, gdy na wiele zachowań Polacy nie mogli sobie pozwolić, powodują, że dzisiaj odreagowujemy tamten okres. Jakie sporty Polacy lubią najbardziej? Jakie jest miejsce sportów drużynowych w naszej narodowej sportowej hierarchii?
  • Fenomen piłki nożnej

    Autor: sky_p01   |   13 sty 2017, 14:29   |   Dział: Artykuły
    Fenomen piłki nożnejGra w piłkę jest niemalże tak stara, jak ludzkie cywilizacje. Wiemy z badań archeologicznych, iż sport ten uprawiali chociażby Majowie czy Aztekowie. W piłkę grano w starożytnym Rzymie. Sport ten nie wyglądał wtedy jednak tak, jak dziś. Dawniej uprawiano go głównie dla celów kultu religijnego. Zasady "rozgrywania meczów" były dużo bardziej drastyczne, aniżeli te, które znamy obecnie. Oto bowiem w cywilizacji Majów, kapitan drużyny przegranej pozbawiany był głowy. Piłka nożna to fenomen wśród dzisiejszych sportów (obiekty sportowe oraz kluby sportowe zrzeszające piłkarzy są bardzo popularne) i warto zastanowić się, jakie czynniki na to wpływają.
  • Piłka ręczna - trochę edukacyjnie

    Autor: sky_p01   |   13 sty 2017, 14:23   |   Dział: Artykuły
    Piłka ręczna - trochę edukacyjnieOd kilku lat, za sprawą sukcesów reprezentacji Polski prowadzonej przez Bogdana Wentę, piłka ręczna zyskuje na popularności. Do takiej, jaką cieszą się nad Wisłą takie dyscypliny sportowe, jak piłka nożna czy chociażby siatkówka, wciąż "szczypiorniakowi" daleko, jednak nazwiska: Wenta, Lijewski, Bielecki czy Szmal, nie są już w Polsce anonimowe. Wręcz przeciwnie cieszą się niezłą rozpoznawalnością. Wciąż jednak mało osób zna podstawy przepisów gry w piłkę ręczną, i, gdy ogląda mecz, zadaje pytania: czym się różni żółta kartka od kary dwóch minut, ile można dokonać zmian, itp. Tu poznasz podstawowe zasady piłki ręcznej.