Okres letnio-wakacyjny to dobra okazja do przeprowadzenia gruntownych remontów w swoim domu. Jedną z możliwości jest zmiana wnętrza naszego domu poprzez tapetowanie ścian.
W sklepach papierniczych można nabyć różne rodzaje tapet . Tańsze tapety papierowe są mniej trwałe i łatwo się brudzą. Tapety winylowe (lub inne tzw. zmywalne) są droższe, lecz bardziej praktyczne w użyciu. Technika naklejania tapet winylowych jest łatwiejsza niż taper papierowych. Przy wyborze rodzaju tapety należy bardzo starannie przeanalizować, jaki efekt plastyczny mamy zamiar uzyskać. Bardzo racjonalne wydaje się wypożyczenie kilku rodzajów wzorów i kolorów tapet, a następnie „przymierzanie” do ścian w domu, oczywiście przy udziale i akceptacji wszystkich domowników. Kolor tapety może całkowicie zmienić nastrój pokoju. Tapety jasne o delikatnym wzorze wywołują wrażenie otwartej przestrzeni i optycznie zwiększają pokój. Natomiast tapety o intensywnych kolorach i wyraźnym dużym wzorze czynią pokój mniejszym, a przebywanie przez kilka lat w takim pokoju może być po prostu męczące.
Bardzo ciekawe efekty uzyskuje się przez zastosowanie tapet z wzorem w kształcie pasów lub linii. Poziome pasy obniżają optycznie cały pokój. Jeżeli przy tym pomalujemy sufit farbą kolorową (a nie białą), to wrażenie niskiego pokoju jeszcze się powiększy. Z licznych obserwacji praktycznych wynika, że sufity należy malować jedynie farbą białą jeśli nie chcemy optycznie obniżyć pokoju.
Zastosowanie tapety o pasach lub liniach pionowych wywołuje efekt podwyższonego pokoju.
Przed przystąpieniem do oklejania tapetami należy ściany dokładnie wyrównać. Nawet niewielkie grudki lub szpary w ścianie stają się bardzo widoczne po oklejeniu tapetą. Jeśli ściany są nierówne i chropowate, należy je najpierw okleić dwoma warstwami zwykłych gazet. Po wyschnięciu kleju wyrównujemy ewentualne zgrubienia i fałdy papierem ściernym. Dopiero na tak przygotowaną i wysuszoną powierzchnię naklejamy poszczególne pasma tapet, przycinając odcinki o odpowiedniej długości.
Do przyklejania stosujemy specjalny klej. Niektóre importowane tapety mają własną warstwę kleju, którą zwilża się przed nalepieniem. Przed naklejaniem należy dokładnie przeczytać instrukcję opisującą sposób nakładania tapety. Niektóre tapety zmywalne mają samoprzylepną warstwę kleju nie wymagającą ani żadnego rozpuszczenia, ani zwilżania.
Przed zakupem rolek tapety musimy dokładnie obliczyć wielkość powierzchni przeznaczonej do oklejania. Tapety są sprzedawane w rolkach i po podzieleniu na wymagane odcinki może się okazać, że mamy zbyt małą ilość tapety. W czasie oklejania ściany pionowe krawędzie poszczególnych pasm tapety zachodzą na siebie na szerokości 12 mm. Uwaga ta dotyczy jedynie zwykłych tapet papierowych. Tapety takie mają z każdej strony niewielki margines-naddatek przeznaczony do odcięcia. Obcinamy naddatek z tej strony, której jest okno. Jeśli zrobimy odwrotnie, to za krawędzią powstanie cień i łączenie tapety będzie bardzo widoczne.
Tapety zmywalne nie dają się naklejać jedna na drugą, gdyż klej nie przyczepia się do powierzchni tapety. W związku z tym tapety zmywalne sklejamy na „styk”. Oczywiście takie sklejanie wymaga dokładnego dopasowania złożonych krawędzi.
Tapet zmywalnych nie można sklejać klejem do tapet zwykłych ze względu na to, że taki klej w ogóle nie wysycha pod tapetą zmywalną. Do tapet zmywalnych i tapet z tworzywa sztucznego stosujemy specjalny klej do tapet zmywalnych.
Przed pocięciem rolek tapety na pasma według wysokości ściany sprawdzimy, czy sąsiednie pasma dają się złożyć według poziomych wzorów.
W czasie przycinania tapetę układamy na krawędzi stołu, odcinając zależnie od potrzeby naddatek z lewej lub prawej strony (w zależności gdzie mamy okno).
Do rozprowadzania kleju na wewnętrznej stronie tapety używamy szerokiego płaskiego pędzla. Pasmo tapety układamy na stole, ewentualnie na dużych czystych papierach na podłodze. Po posmarowaniu klejem całej powierzchni tapety składamy jej przeciwległe końce do środka. Złożone w ten sposób ścianki tapety zapobiegają wysychaniu kleju, a zwiniętą tapetę można łatwo przenieść. Tapetę z nałożonym klejem pozostawiamy do odleżenia, w celu jej zmięknięcia i zwilgotnienia. Co trwa około 5 minut. Ze zmiękczoną tapetą pracuje się łatwiej. W przypadku gdy dochodzi do zlepienia pasa tapety, to klej jest zbyt gęsty i trzeba go rozcieńczyć.
Przed ścianą przeznaczoną do oklejenia już wcześniej ustawiamy drabinę lub stół, który umożliwi dosięganie do górnej krawędzi ściany. Nie odwijamy jeszcze całej podwójnie złożonej tapety z klejem, a jedynie odciągamy oburącz górną krawędź pasma. Górną krawędź przykładamy do górnej krawędzi ściany, sprawdzając jednocześnie jak układa się prawa krawędź tapety względem wcześniej nalepionego pasma. Po upewnieniu się, że kierunek i pion naklejonego pasma jest właściwy, odciągamy dolną złożoną część, aby całą powierzchnię od góry ku dołowi przyklejać stopniowo do ściany. W czasie przyklejania szczotką przyciskamy tapetę, aby przykleić ją jednolicie i równomiernie bez pęcherzyków powietrza.
Jeśli podczas oklejania tapetą zmywalną, pozostaną pęcherzyki powietrzna, nie musimy oklejać tapety. Wystarczy w miejscach powstałych pęcherzy tapetę nakłuć igłą i wycisnąć powietrzne.
Tapety po posmarowaniu klejem mogą nieznacznie zmienić swoje wymiary. Stwarza to pewną niedogodność podczas oklejania dokładnie dopasowanych krawędzi.
Zamiast przycinania gotowych dopasowanych kawałków, lepiej odcinki przyciąć z pewnym naddatkiem, który obcinamy dopiero po wyschnięciu kleju na tapecie.