Zgodnie z ideą zero waste coraz więcej osób stara się ograniczyć konsumpcję do minimum. Ciekawym sposobem na ekologiczne uzupełnianie garderoby i zastąpienie zakupów w galeriach handlowych są second-handy. Łupami i perełkami znalezionymi w tzw. vintage shopach chwalą się gwiazdy oraz celebryci. Sprawdź, dlaczego warto kupować w lumpeksach. Poznaj rozwiązanie o charakterze slow fashion.
4 powody, dla których warto kupować w second-handach
Chcesz wyróżnić się wśród innych? Lubisz wyszukiwać ciuchy w okazyjnych cenach? Ekologiczny styl życia jest Ci bliski? Jeśli tak, to kupowanie używanej odzieży jest idealnym sposobem na uzupełnienie Twojej garderoby. Zaopatrywanie się w nadmierną ilość różnorodnych produktów, w tym elementów codziennego stroju jest ogromnym problemem napędzanego konsumpcjonizmem rynku. W ostatnich latach rośnie jednak społeczna świadomość i tym samym popularność sklepów oraz hurtowni z ubraniami z drugiej ręki.
Dlaczego warto kupować w lumpeksach? Noszenie odzieży z second-handów przestało być powodem do wstydu, a stało się kluczem do kreatywnej mody, kontroli własnego budżetu, rozwiązaniem o charakterze less waste i przejawem idei slow fashion. Wśród najważniejszych powodów, dla których robienie zakupów w lumpeksach jest tak atrakcyjne i korzystne, wyróżniamy:
1. Cenową dostępność
Zakupy zarówno w stacjonarnych, jak i internetowych sklepach z używaną odzieżą to spora oszczędność. Realna wartość ubrań z drugiej ręki (szczególnie tych luksusowych) nierzadko przewyższa kwotę, za jaką zostaje nabyta. W bogatej ofercie odnajdziemy zarówno elementy garderoby znane z popularnych sieciówek, jak i markowe oraz luksusowe egzemplarze w przystępnych cenach. Aby znaleźć godne uwagi perełki, trzeba poświęcić jednak trochę czasu. Część rzeczy pochodzących z drugiej ręki może bowiem mieć drobne wady czy uszkodzenia. Większość produktów to jednak ciuchy nowe oraz nigdy nienoszone. W lumpeksach możemy odnaleźć nawet artykuły z metkami. Kupienie używanej, ale dobrej jakościowo odzieży pomaga odciążyć domowy budżet. To szczególnie atrakcyjna opcja dla mam małych dzieci. Pociechy bardzo szybko wyrastają bowiem ze starych ubrań.
2. Unikatowe perełki
Popularne w sieciach handlowych butiki od lat promują podobne trendy i style. Dużo łatwiej wyjątkowe modele, wzory i fasony używanych ubrań znajdziemy w ciucholandach. Second-handy oferują elementy garderoby z poprzednich kolekcji znanych marek oraz światowej sławy projektantów. Pamiętajmy, że moda lubi wracać. W sklepach z odzieżą na wagę nie trudno znaleźć więc produkty z tzw. high fashion. Zazwyczaj takich okazów nie jesteśmy w stanie znaleźć w żadnym innym miejscu. Odpowiednie poszukiwania pozwolą zakupić luksusowy towar o doskonałej jakości w niewielkiej cenie. O unikatowości świadczy fakt, że artykuły w lumpeksach dostępne są zazwyczaj w jednym egzemplarzu, rozmiarze oraz kolorze.
3. Regularnie dostarczany nowy towar
Typową przewagą second-handów nad zwykłymi sklepami odzieżowymi jest dodawany niemal codziennie nowy towar. Odnawianie i uzupełnianie asortymentu w centrach handlowych jest dokonywane bowiem dużo rzadziej – najczęściej wraz z nadejściem nowych kolekcji. Okres wymiany oraz dostawy odzieży to najlepszy moment na upolowanie oryginalnej kurtki, sukienki czy modnego dodatku. Nierzadko jednak w tym czasie pojawiają się przed lumpeksami kolejki. Aby znaleźć wyjątkowe perełki, warto wybrać się na miejsce dosyć wcześnie. Należy też wiedzieć, jak szukać i kupować używaną odzież. Popularnym rozwiązaniem są zakupy w ciucholandach w mniejszych miejscowościach. W takich miejscach dostępne są używane ubrania dziecięce, ciążowe i towary w dużych rozmiarach.
4. Rozwiązanie przyjazne środowisku
Czy wiesz, że trzy ciężarówki pełne ubrań wylądują na wysypisku śmieci w czasie, który zabierze Ci trzykrotne klaśnięcie w dłonie? Skala nadprodukcji odzieży jest wprost niewyobrażalna. Co kilka tygodni na półki sklepowe trafiają kolejne kolekcje i odświeżona oferta. Ważnym proekologicznym nawykiem jest więc kupowanie w lumpeksach. Jest to również przejaw idei slow fashion, czyli ruchu ograniczającego konsumpcyjne podejście do wyposażania garderoby. Dzięki niemu zmniejszają się koszty produkcji towarów oraz walczy się z marnotrawstwem. To ważna zasada, która ma istotny i pozytywny wpływ na ochronę środowiska. Innym rozwiązaniem o charakterze less waste jest na przykład renowacja starych mebli.