Rumba jest nazywana tańcem miłości lub namiętności. Jej pochodzenia należy dopatrywać się tak jak u innych tańców latynoamerykańskich w pieśniach i tańcach afrykańskich niewolników.
Byli oni przewożeni ponad 400 lat temu na Kubę. Słowo rumba pochodzi z języka hiszpańskiego i oznacza taniec ludowy pełen gwałtownych i wijących się ruchów bioder i ramion. Do Europy rumba dotarła w roku 1927, gdzie została zaprezentowana przez kubańskich tancerzy w Paryżu.
Specyfika rumby polega na tym, że partnerka kusi i wymyka się partnerowi, a on bawi się w jej grę. Mimo wszystko to on ją prowadzi. Bohaterką jednak wciąż jest kobieta. W jej ruchach dominuje erotyzm, pełne zmysłowości, na każdym kroku uwodzą partnera. Partnerka kokietuje, przyciąga mężczyznę po ty, by za chwilę go odepchnąć. Całość dopełnia strój, który podkreśla kobiecość tancerki. Jest też jest odważny i zmysłowy jak ona. Rumbę towarzyską rozliczamy w dwóch rytmach: rytm square (raz, dwa, trzy, cztery) oraz rytm cubana (cztery, raz, dwa, trzy).