Dodaj zlecenie

Tapetowanie bez tajemnic

Tapetowanie bez tajemnic
Autor: bielawska1991   |   10 kwi 2017, 14:15   |   Dział: Artykuły

Temat tapetowania spędza Ci sen z powiek? Wydaje Ci się, że nie jesteś w stanie poradzić sobie z tym sam? Za chwilę rozwieję wszelkie Twoje wątpliwości i postaram się przekonać Cię, że wcale nie musisz wydawać kroci na specjalistę.

Ale od początku. Tapetowanie dzieli się na kilka kroków, które są ze sobą ściśle powiązane. Dlatego usiądź wygodnie, przygotuj kartkę i długopis i zacznij pilnie notować. Już niedługo Twoi znajomi będą prosili Cię o pomoc, nazywając Cię przy tym specjalistą w tym fachu.
Przygotowanie ścian
Pamiętaj, że od tego jak przygotujesz podłoże zależeć będzie trwałość wykonanej przez Ciebie pracy. Jeśli więc decydujesz się na samodzielne tapetowanie, swoją pracę zacznij od oczyszczenia ścian. Idealnym podłożem pod tapetę jest czysta, sucha i gładka ściana. Swoją pracę zacznij więc od usunięcia odchodzącej farby, resztek tapet i gwoździ czy wkrętów. Następnie wszelkie pęknięcia czy ubytki wyrównaj uniwersalną masą szpachlową. Po wyschnięciu zeszlifuj nierówności i całość umyj detergentem lub specjalnie do tego przeznaczonym mydłem malarskim. Na koniec zagruntuj ściany emulsją gruntującą lub odpowiednio rozcieńczonym klejem do tapet.
Wybór tapety i kleju
W sprzedaży znaleźć możemy różnego rodzaju tapety. Jedno i dwuwarstwowe, papierowe, flizelinowe, winylowe, tekstylne, z włókna szklanego, itp. To jaki rodzaj wybierzemy zależy przede wszystkim od pomieszczenia, w którym dana tapeta ma się znaleźć.
Tapety papierowe są dosyć niewdzięcznym materiałem. Szybko nasiąkają klejem, łatwo się rwą i fałdują. Dlatego też, nie polecam ich osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z kładzeniem tapet. Dodatkowym minusem jest również ich niezmywalność. Raczej nie sprawdzą się w kuchni czy łazience.
Jeśli chcesz w prosty sposób ozdobić swoje ściany i jesteś totalnym amatorem, polecam Ci wybór tapety flizelinowej. Jest ona bardzo wygodna w montażu, ponieważ nie trzeba jej smarować klejem. Ten wystarczy nanieść na ścianę i właściwie gotowe. Tapetę przykleja się jak „naklejkę” i w ten sam sposób zdejmuje. Jest więc bardzo praktyczna i nie wymaga specjalistycznych umiejętności.
Tapety winylowe najlepiej zastosować w kuchni czy łazience. Są one jednak bardzo trudne do przyklejenia, podobnie jak te z włókna szklanego. Dlatego warto ich kładzenie zostawić specjalistom.
Jeśli chodzi o dobór kleju, to wszystko zależy od rodzaju tapety. Warto pamiętać, że niektóre z nich można wykorzystać do gruntowania podłoża. Przed rozpoczęciem tapetowania należy zapoznać się z załączonymi instrukcjami. Na tapecie zawsze widnieją wskazówki dotyczące doboru kleju. Z kolei na opakowaniach kleju podane są informacje o sposobie jego rozrabiania i używania.
Klejenie tapety
Metody są dwie – smarowanie tapety klejem lub nakładanie jej na uprzednio posmarowaną ścianę (tapety flizelinowe). W przypadku pierwszej metody, grubość warstwy kleju zależy od rodzaju tapety i podana jest na opakowaniu tapety.
Przygotowane wcześniej pasy tapety należy złożyć posmarowanymi stronami do środka i pozostawić na 5-10 minut. Ich układanie rozpoczynamy od drzwi i okien trzymając się uprzednio narysowanej linii pionowej. Przyklejoną tapetę dociskamy za pomocą specjalnego wałka lub szczotki tak, aby pomiędzy podłożem i tapetą nie pozostało powietrze. Kolejne części tapety układamy obok siebie tak, aby przy krawędziach nie było widać łączenia (nie mogą na siebie nachodzić). Ewentualnych poprawek można dokonać do kilku minut po przytwierdzeniu tapety do ściany.
Jak widzisz wystarczy kilka prostych kroków, aby odświeżyć mieszkanie przy pomocy tapet. Nie musisz mieć ogromnego doświadczenia, wystarczy trochę chęci i gotowe.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy