Favore.plBaza wiedzyInformatyka i telekomunikacjaInternet

Artykuł: Technologie informatyczne w tworzeniu serwisów webowych

Dodaj zlecenie

Technologie informatyczne w tworzeniu serwisów webowych

Technologie informatyczne w tworzeniu serwisów webowych
Autor: karinam6   |   17 lis 2014, 10:07   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Internet

Jako technologie określamy wszystkie narzędzia i techniki jakich używa się do wykonania jakiegoś projektu. W naszym wypadku omówię najbardziej popularne technologie tworzenia projektów informatycznych jakimi są serwisy internetowe. Skupimy się na technologiach tworzenia kodu serwisu, jeżeli chodzi o stronę graficzną wystarczy oprogramowanie do grafiki rastrowej (Photoshop, Gimp) i wektorowej (Corel, Inkscape), coraz częściej jednak spotyka się projekty, gdzie całą warstwę wizualną tworzy się tylko za pomocą CSSa. Wymienię tutaj najczęściej spotykane technologie, z którymi miałem do czynienia, niektóre więc mogą zostać przeze mnie pominięte.



Technologie tworzenia projektów online możemy podzielić na dwa rodzaje:
- języki przetwarzane po stronie klienta
- języki przetwarzane po stronie serwera

Języki przetwarzane po stronie klienta, jak nazwa wskazuje, są w pełni interpretowane na maszynie, na której pracuje użytkownik. Wyróżniamy więc języki znaczników HTML, XHTML (połączenie zasad XML z HTML), język skryptowy JavaScript oraz arkusze stylów CSS. Wszystkie wymienione powyżej technologie nie wymagają kompilacji (przetwarzania języka pisanego na język maszynowy) i są interpretowane przez klienta (przeglądarkę internetową) na maszynie na której użytkownik pracuje. Niestety wprowadza to pewne ograniczenia. Użytkownik musi ściągnąć całą zawartość strony na swój komputer i będzie musiał zarządzać projektem, wykonując wszystkie obliczenia na swojej maszynie. Dzięki JavaScript osiągnięto pewną interaktywność i efekty wizualne, jednak pod względem wymiany informacji i złożenia technologicznego, projekty zarządzane i wykonywane przy użyciu technologii przetwarzanych na maszynie klienta są w większości statyczne i mało użyteczne.

Gdy wprowadzono języki przetwarzane po stronie serwera, nastąpiła niemała rewolucja. Programiści otrzymali narzędzia, dzięki którym mogli tworzyć aplikacje porównywalne z aplikacjami spotykanymi w systemach operacyjnych, choć może nie od początku było tak pięknie, przy dzisiejszej technologii nie ma najmniejszych przeciwwskazań, żeby stworzyć na przykład potężna aplikację do zarządzania projektami online. Języki przetwarzane po stronie serwera działają na zasadzie wysyłania kodu z zadanymi zmiennymi itp. na serwer, gdzie są przetwarzane, kompilowane, następnie wynik jest odsyłany do użytkownika. Wśród języków tego typu najczęściej są spotykane: PHP, JavaServer Pages, RubyOnRails oraz ASP.NET.

Oba te rodzaje technologii wzajemnie ze sobą współpracują, w ten sposób bazą w projekcie informatycznym tego typu są statyczne języki kodowania HTML (XHTML), w którym zagnieżdżamy języki typu PHP itp.

Należy jeszcze nadmienić, że duże projekty ale coraz częściej zwykłe blogi, korzystają z baz danych. Wszystkie bazy danych opierają się na modelu SQL , najczęściej w tej chwili spotykaną bazą używana w projektach informatycznych online jakimi są serwisy internetowe, jest MySQL.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy