Favore.plBaza wiedzyZdrowie i urodaLekarze specjaliściStomatolodzy

Artykuł: Technologie wykorzystywane w leczeniu kanałowym

Dodaj zlecenie

Technologie wykorzystywane w leczeniu kanałowym

Technologie wykorzystywane w leczeniu kanałowym
Autor: matmich2   |   17 lis 2014, 11:30   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Stomatolodzy

Ochrona zdrowia i technologie z nią związane zaliczyły w ostatnich latach znaczący postęp. W leczeniu kanałowym w ciągu ostatnich kilku lat dokonał się ogromny postęp technologiczny. Chociaż założenia leczenia kanałowego się nie zmieniły, to spore zmiany można zaobserwować w wykorzystywanych narzędziach.

Poniżej omówiono kilka nowinek technicznych w tym zakresie, z których mogą korzystać stomatolodzy .
Mikroskop stomatologiczny Carl Zeiss Opmi Pico jest wykorzystywany w endodoncji głównie podczas leczenia kanałowego zaawansowanych i skomplikowanych przypadków. Urządzenie to umożliwia kilkudziesięciokrotne powiększenie pola zabiegowego i równoczesnie dokładnie je oświetla. Dzięki temu możliwe jest wykonanie skomplikowanych i precyzyjnych zabiegów, takich jak oczyszczanie zakrzywionych i zarośniętych kanałów czy wyjmowanie złamanych narzędzi z kanałów.
Endometry Raypex 5 niemieckiej firmy VDW są przeznaczone do pomiarów tzw. długości roboczej kanałów korzeniowych. Ta wiedza jest niezbędna aby prawidłowo oczyścić i wypełnić kanał. Urządzenie to pozwala również określić położenie otworu wierzchołkowego (ujścia kanału), który nie zawsze znajduje się na szczycie zęba.
System radiografii cyfrowej KODAK Carestream 6100 pozwala na wykonywanie zdjęć RTG przed, w trakcie i po zakończeniu leczenia kanałowego. Dzięki temu można łatwo ocenić prawidłowość leczenia. Jest to jednak możliwe tylko na postawie zdjęcia wykonanego zaraz po zakończeniu leczenia. Dlatego w dzisiejszej endodoncji wykonanie zdjęcia RTG po wypełnieniu kanałów jest obowiązkowe. Dostępna obecnie cyfrowa technologia wykonywania zdjęć zębowych umożliwia zmniejszenie dawki promieniowania.
Bezprzewodowy mikrosilnik endodontyczny Tri Auto ZX japońskiej firmy Morita. Jest on używany do mechanicznego oczyszczania kanałów. Pozwala na precyzyjną regulację momentu obrotowego, czyli siły, z jaką pracuje narzędzie rotacyjne w kanale. Poza tym ma też opcję automatycznego włączania rotacji wstecznej w przypadku napotkania oporu podczas pracy. Dzięki temu możliwe jest wycofanie narzędzia z kanału, tym samym znacząco zmniejszając ryzyko jego złamania w kanale. Ma on także wbudowany endometr pozwalający na automatyczne pomiary głębokości kanału.
System do wypełniania kanałów korzeniowych ciepłą gutaperką E&Q MASTER firmy META BIOMED, który umożliwia wypełnianie kanałów korzeniowych płynną gutaperką na ciepło. Zapewnia to maksymalnie dokładne zamknięcie wierzchołków korzeni oraz szczelne wypełnienie kanałów zębów wraz z kanalikami bocznymi.
Narzędzia do opracowywania kanałów - ręczne i rotacyjne używane z mikrosilnikiem endodontycznym stanowią podstawę w leczeniu kanałowym. Wszystkie narzędzia kanałowe są bardzo cienkie i wykonane z bardzo wytrzymałych stopów.
Koferdam stomatologiczny czyli rodzaj gumy, który w połączeniu ze specjalnymi klamrami umożliwia idealne odizolowanie leczonego kanałowo zęba od środowiska jamy ustnej. Chroni on ząb przed dostępem śliny, a błonę śluzową pacjenta przed kontaktem z płynami do płukania kanałów zębowych.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy
USŁUGI AUTORA ARTYKUŁU