Choć określenie b"terapia hiperbaryczna/b" brzmi dość enigmatycznie, w rzeczywistości to nic innego, jak terapia tlenem. Ta metoda terapeutyczna wykorzystywana jest coraz powszechniej i z roku na rok zyskuje nowe grono zwolenników. Na czym polega terapia hiperbaryczna oraz dlaczego warto z niej skorzystać?
Czym jest terapia hiperbaryczna
Terapia hiperbaryczna jest metodą polegającą na dostarczeniu organizmowi bardzo dużej ilości tlenu pod zwiększonym ciśnieniem. Odbywa się ona w specjalnej komorze hiperbarycznej, w której panuje ciśnienie około 2 i pół raza wyższe niż atmosferyczne. Dzięki temu tlen dociera do wszystkich komórek, nawet tych źle ukrwionych, do których jego dostarczenie w naturalnych warunkach ciśnieniowych napotkałoby fizjologiczne bariery przenikania przez tkanki.
Ponadto pod wpływem zwiększonego dopływu tlenu stymulowane jest działanie wątroby oraz mózgu, co z kolei pomaga przywrócić funkcje uszkodzonych, jak również uśpionych komórek.
Jak przebiega tlenoterapia hiperbaryczna
Długość jednorazowego pobytu w komorze hiperbarycznej wynosi od 45 minut do 1,5 godziny, a sesje terapeutyczne powtarzane są kilka do kilkunastu razy. Po wejściu pacjenta do komory następuje stopniowe podwyższanie ciśnienia, które następnie jest podtrzymywane prze z określoną ilość czasu, by na końcu stopniowo je obniżać, aż do momentu osiągnięcia wartości ciśnienia atmosferycznego.
Wskazania do stosowania terapii hiperbarycznej
Terapia hiperbaryczna ma zastosowanie w wielu chorobach i dolegliwościach. Wśród nich wymienić można m.in.:
- rany w przebiegu stopy cukrzycowej,
- przeszczepy skórne,
- niedokrwienne ubytki skórne,
- Stany zapalne kości,
- popromienne uszkodzenia tkanek miękkich oraz kości.
- zaczadzenie, czyli zatrucie tlenkiem węgla
- choroba dekompresyjna,
- oparzenia tkanek miękkich,
- zatory powietrzne lub gazowe
- zakażenie bakterią Clostridium perfringens wywołujące zgorzel gazową,
- zakażenia skóry i mięśni,
- obrzęk tkanek w wyniku urazu,
- niedokrwistość krwotoczna,
- niedosłuch.
Badania wykazały również skuteczność terapii hiperbarycznej w leczeniu takich chorób, jak udary oraz porażenia mózgowe, stwardnienie rozsiane, migreny czy zawały serca.
Warto jednak wiedzieć, że terapię hiperbaryczną mogą stosować również osoby zdrowe, które pragną zachować zdrowie i doskonałą formę psychiczną oraz fizyczną na długie lata. Więcej na temat dobroczynnego wpływu hiperbarii na nasze życie można dowiedzieć się z publikacji http://drpokrywka.pl/Dr Pokrywki.