Favore.plBaza wiedzyFinansowe i prawneFinansoweFunduszeFundusze emerytalne

Artykuł: To już dziś! Co zmienia nowa ustawa o OFE?

Dodaj zlecenie

To już dziś! Co zmienia nowa ustawa o OFE?

To już dziś! Co zmienia nowa ustawa o OFE?
Autor: piotrekstudent   |   3 lut 2014, 15:40   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Fundusze emerytalne

Zgodnie z wchodzącą dziś w życie ustawą, do ZUS przekazanych zostanie ponad połowa pochodzących z OFE składek emerytalnych Polaków. Na zusowskie subkonta trafią obligacje i papiery gwarantowane Skarbu Państwa. Co oznacza to dla nas?

Ustawa w swoim założeniu ma dać Polakom wybór, co do lokowania składek emerytalnych pomiędzy ZUS oraz OFE. Możliwości są dwie. Albo będziemy odkładać na emerytury tylko w ZUS, albo jednocześnie w ZUS i OFE.

Według przepisów, z dniem 3 lutego 2014 roku Otwarte Fundusze Emerytalne umorzą 51.5% jednostek rozrachunkowych z rachunku każdego członka, zarejestrowanych do 31 stycznia 2014. Dziś fundusze mają przekazać do ZUS właściwą sumie umorzonych jednostek wartość w aktywach.

W ustawie mowa jest o obligacjach oraz bonach wyemitowanych przez Skarb Państwa, obligacjach Banku Gospodarstwa Krajowego, a także innych papierach wartościowych gwarantujących świadczenia pieniężne lub te, poręczane przez Skarb Państwa.

Cały proces tej „składkowej transformacji“ podzielony jest na etapy według czynności, jakie zostaną wykonane o konkretnych godzinach. Do 11:00, centrali ZUS przedłożona zostanie specyfikacja przekazywanych aktywów oraz ich wycena. Do godziny 14:00 OFE mają przetrasferować do ZUS obligacje i bony skarbowe, a do 15:00 obligacje emitowane na rynki zagraniczne. Zakończenie całej operacji przewidywane jest na godzinę 17:00. Ewa Lewicka, Doradca Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych zapewnia o gotowości OFE do przekazania ZUS-owi wyżej wymienionych aktywów, argumentując to faktem, że towarzystwa pracowały przez cały weekend, aby usprawnić przebieg dzisiejszej operacji.

Czy oznacza to zmiany w wypłatach emerytur? W znacznej mierze - tak. W ramach tak zwanego suwaka bezpieczeństwa, środki z OFE każdego z nas, przez okres 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego stopniowo przenoszone będą na rachunki w ZUS i ewidencjonowane na osobistych subkontach. Po przejściu na emeryturę,co dość istotne, rozpocznie się okres 3 lat, przez które środki zgromadzone na rachunku i stanowiące podstawę do jej wyliczenia podlegać będą dziedziczeniu. Wypłacaniem emerytur będzie zajmował się ZUS.

Dobrą stroną całego przedsięwzięcia jest na pewno to, że maksymalna opłata od składki dotychczas pobierana przez fundusze w wysokości 3,5% zostanie obniżona do 1,75%. Opłata za przekazywanie składek przez ZUS do OFE również zostanie obniżona z 0,8% do 0,4%.

Ustawa została podpisana w grudniu ubiegłego roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, który w zeszły piątek skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie czy nowy akt jest zgodny z Ustawą Zasadniczą.

Skutki wszystkich tych zmian zaobserwujemy pewnie niebawem, lecz grono ekspertów złożone ze 115 ekonomistów oraz 31 niezależnych prawników już wyraziło w liście do Bronisława Komorowskiego, swój sprzeciw, co do założeń nowej ustawy.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy
USŁUGI AUTORA ARTYKUŁU