Toksoplazmoza to choroba pasożytnicza, która ze względu na często bezobjawowy charakter - może być zagrożeniem dla zdrowia i życia płodu.
Toksoplazmoza to niebezpieczna choroba, którą wywołuje niewielki pasożyt – Toxoplasma gondii. Chorobą można się zarazić na wiele sposobów: poprzez zjedzenie niedogotowanego mięsa, nieprzestrzeganie zasad higieny przy sprzątaniu kuwety kota, czy spożywanie niepasteryzowanego mleka z nieznanego źródła. Bardzo często toksoplazmoza nie daje żadnych objawów. Tak jak w przypadku dorosłego człowieka nie stanowi ona zazwyczaj zagrożenia życia, tak jest niezwykle niebezpieczna dla rozwijającego się płodu. Dlatego jeśli mamy podejrzenia, że mogliśmy zostać zarażeni, a planujemy powiększenie rodziny – to warto się przebadać.
Do zarażenia pasożytem zazwyczaj dochodzi poprzez jamę ustną, rzadziej przez błony śluzowe, czy uszkodzoną skórę. Toksoplazmoza może przyjąć formę ostrą lub przewlekłą.
1. Ostra postać toksoplazmozy zwykle objawia się podwyższoną temperaturą ciała oraz symptomami ze strony narządów objętych inwazją. Wyróżniamy tutaj:
Postać węzłową, w której dochodzi do powiększenia węzłów chłonnych – najczęściej szyjnych, pachwinowych i śródpiersiowych. Obserwowane są często bóle brzucha, głowy, mięśni, stawów, mogą wystąpić drgawki i niedowłady kończynowe.
Postać uogólnioną - w tym przypadku główne objawy to: zapalenie mózgu, płuc,wątroby, mięśnia sercowego – w zależności od lokalizacji pasożyta.
Postać gałki ocznej, której skutkiem są zaburzenia widzenia, ból, światłowstręt, oraz łzawienia gałki ocznej.
2. Postać przewlekła zazwyczaj nie daje żadnych poważniejszych objawów. Jest ona szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży. Jeśli już objawy wystąpią – są to przede wszystkim stany podgorączkowe, bóle głowy, oraz nietypowe objawy zakażenia. Raz przebyta toksoplazmoza daje odporność na resztę życia.
Cysty T.gondii najczęściej występują w wieprzowinie (10-24%), baraninie (10%) i rzadziej w wołowinie (1,7-5%). Mięso drobiowe nie stanowi źródła pasożytów dla ludzi i zwierząt. Żywicielem ostatecznym T.gondii są koty, dlatego nie powinno się karmić tych zwierzaków surowym mięsem. Mięso gotowane w już temperaturze około 60 stopni zabija wszystkie cysty. Możemy również podawać kotu gotowe jedzenie z puszki, które jest produkowane w sposób kontrolowany i pozbawione jest pasożytów.
Pasożyt ma zdolność do przenikania przez łożysko – dlatego stanowi poważne zagrożenie dla kobiet w ciąży. Im wcześniej dojdzie do zakażenia, tym cięższa postać choroby wystąpi u płodu i poważniejsze wady rozwojowe, do których należą między innymi: zapalenie siatkówki i naczyniówki oka, zwapnienia śródmózgowe, wodogłowie, zaburzenia widzenia, czy drgawki. Zakażenie w takim przypadku prowadzi zazwyczaj do poronienia. Zakażenie dziecka w późnym etapie ciąży może dawać objawy tj. powiększenie wątroby i śledziony, zapalenie płuc oraz mózgu, zaburzenia wzroku – wady te jednak nie ujawniają się tuż po porodzie, tylko dopiero po kilku miesiącach.
Najlepszym rozwiązaniem dla przyszłych m am jest wykonanie testu na obecność pasożytów. Najbardziej dokładnym badaniem jest technika PCR, które pozwala na bezpośrednią identyfikacje materiału genetycznego pasożyta tuż po zarażeniu. Nie ma więc potrzeby powtarzania wyników.
Jeśli dojdzie do zakażenia kota toksoplazmozą – na pewno nie jest to powód do uśpienia zwierzaka. Należy wówczas jak najszybciej wdrożyć leczenie, które nie jest kosztowne ani kłopotliwe. Przy zachowaniu odpowiedniej higieny nie musimy obawiać się o zakażenie pasożytem, nie ma więc potrzeby pozbywania się kotka z domu, kiedy planujemy powiększenie rodziny.
Więcej informacji o diagnostyce: http://...http://www.genetico.pl/g013.html