Trawnik jest nieodłącznym elementem każdego ogrodu. Trudno wyobrazić sobie idealny ogród bez starannie przystrzyżonego, zielonego trawnika. Aby uzyskać taki efekt należy podjąć ku temu kilka kroków. W artykule tym pochylimy się nad zagadnieniami, które pozwolą odpowiedzieć na pytanie: jak mieć idealny trawnik w swoim ogrodzie?
Koszenie
Wysokość koszenia należy uzależnić od typu trawnika. Zaleca się, aby trawę skracać o 1,5 do 2 cm. Częstotliwość koszenia powinna wynosić od 8 do 10 dni. W trakcie trwania wegetacji powinno wykonać się około 20 strzyżeń.
Zbyt wysokie koszenie stwarza ryzyko wypierania traw szlachetnych przez gatunki pospolite i chwasty. Wysokie koszenie jest zalecane przy pierwszym koszeniu nowo posianych trawników, położonych na zróżnicowanym podłożu, lub zaniedbanych.
Koszenie zbyt niskie może prowadzić do osłabienia wzrostu trawy i jej przerzedzenia. Może też być powodem szybszego wysychania i zaatakowania trawnika przez choroby grzybiczne oraz mchy. Przy niskim koszeniu istnieje też ryzyko uszkodzenia noży kosiarki.
Podlewanie
Trawnik potrzebuje tak dużo wody, aby wsiąkała ona do najniższych warstw korzeni (około 10-15 cm w dół), dlatego nie wystarczy lekkie podlanie. Niezbyt obfite zraszanie nie ma właściwie żadnego sensu. Najskuteczniej jest podlewać trawnik specjalnie przeznaczonymi do tego zraszaczami. Można użyć w tym celu także węża z nałożonymi na jego końcówkę siatkami lub dyszami. Należy zwrócić uwagę na to, by woda nie podlewała długotrwale jednego miejsca, gdyż może to doprowadzić do uszkodzenia trawy.
Nowo założony trawnik dobrze jest podlewać nawet dwa razy dziennie. W przypadku „dorosłego” czynność tę wystarczy powtarzać raz bądź dwa razy w tygodniu, nawet w przypadku suszy. Jednorazowo powinno się dostarczyć 10-15 litrów wody na m² murawy. Nadmierne podlewanie może doprowadzić do gnicia trawy i rozwijania się chorób grzybicznych.
Grabienie
Nie należy zapominać o grabieniu. Z trawnika przy pomocy specjalnie wyprofilowanych grabi powinno się usuwać większe zanieczyszczenia tj. liście, fragmenty organiczne czy śmieci. Zaleca się także wygrabiać pozostałości trawy, które pozostają po koszeniu kosiarką z bocznym wyrzutem.
Nawożenie
Niezbędnym do posiadania pięknego trawnika jest jego regularne nawożenie - najlepiej nawozami organicznymi. Nawozy takie dostarczają bardzo cenną dla zdrowego trawnika próchnicę. Jest ona wymaganym składnikiem do poprawienia właściwości fizycznych gleby. Przy zastosowaniu nawozów mineralnych musimy pamiętać, by dokładnie wygrabić trawnik. Zabieg ten umożliwi nawozowi na wniknięcie wraz z wodą w glebę. Niedopuszczalne jest stosowanie nawozów mineralnych gdy trawnik jest mokry. Kontakt źdźbeł trawy z nawozem może doprowadzić do ich poparzenia.
Po wykonaniu wszystkich tych czynności możemy w pełni oddać się odpoczynkowi na świeżym powietrzu, napawając się przy tym widokiem naszego idealnie wypielęgnowanego trawnika.