Co możemy zrobić, gdy firma ubezpieczeniowa wydała decyzję niesprawiedliwą i niezgodną ze stanem faktycznym? Często zdarza się, że pieniądze przyznane nam przez ubezpieczyciela nie spełniają naszych oczekiwań. Co więcej, nie pozwalają nawet pokryć koniecznych napraw. Możliwe są jednak odwołania od decyzji ubezpieczycieli.
Sporządzając treść odwołania, trzymajmy emocje na wodzy. Pismo odwoławcze powinno cechować się rzeczową, konkretną argumentacją. Tylko wtedy będzie możliwe pozytywne rozpatrzenie naszego odwołania. Również zagrania typu zastraszanie nie są wskazane w tego typu dokumentach. Ponadto warto wiedzieć, że firmy ubezpieczeniowe same informują o tym, czy istnieje możliwość dochodzenia roszczeń w sądzie. Dlatego też, każdą opisaną w odwołaniu okoliczność trzeba odpowiednio udokumentować.
Jeżeli chcemy sami zająć się sprawą, bez pomocy pełnomocnika specjalisty, musimy mieć pewność co do orzeczenia, na które się powołujemy. Musimy być pewni stanu jakiego ono dotyczy oraz kontekstu, w jakim zostało użyte. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że niektóre fakty ubezpieczyciel może wykorzystać przeciwko nam. Ubezpieczyciel musi udostępnić nam pełną dokumentację, która stanowiła podstawę do oceny całej sytuacji i ustalenia wysokości przyznanych świadczeń. W kwestii umów AC istotne dla całości sprawy są warunki ubezpieczenia, ponieważ w przeciwieństwie do OC mogą one być ustalane obiektywnie i bezwzględnie
Zdarzyć śię może, że niedokładnie zapoznaliśmy się z warunkami umowy, co może skutkować na naszą niekorzyść. Ubezpieczyciel według szczegółowych zapisów w umowie wypłacił nam niesatysfakcjonujące odszkodowanie, ponieważ sami się na to pochopnie zgodziliśmy. W takiej sytuacji odwoływanie się nie ma sensu.