Przyznane sumy odszkodowań uniemożliwiają przywrócenie pojazdu do stanu sprzed wypadku, zaś dokonane potrącenia amortyzacyjne należy uznać za nieuzasadnione w świetle obowiązujących przepisów prawa - alarmuje rzecznik ubezpieczonych i pokazuje przykłady skarg, które do niego wpłynęły
Przyznane sumy odszkodowań uniemożliwiają przywrócenie pojazdu do stanu sprzed wypadku, zaś dokonane potrącenia amortyzacyjne należy uznać za nieuzasadnione w świetle obowiązujących przepisów prawa - alarmuje rzecznik ubezpieczonych i pokazuje przykłady skarg, które do niego wpłynęły
W chryslera pana Piotra wjechał inny kierowca, który miał wykupioną polisę w PZU. Poszkodowany zwrócił się więc do zakładu ubezpieczeń po odszkodowanie. PZU pieniądze wypłaciło, ale tylko nieco ponad 1,3 tys. zł. Niestety, taka kwota nie wystarczyła na naprawę auta pana Piotra w warsztacie, w którym zawsze dokonywał napraw, nie mówiąc już o autoryzowanym serwisie ASO. Mimo interwencji rzecznika ubezpieczonych PZU nie zwiększyło odszkodowania. Różnicę pan Piotr musiał pokryć z własnej kieszeni, mimo że stłuczka nie była spowodowana z jego winy.
Podobny przypadek miał pan Krzysztof, który miał stłuczkę z innym kierowcą. Ponownie nie z jego winy. Również w tym przypadku pieniądze z polisy nie wystarczyły na naprawę, a PZU dopłacić nie chciało.
Skarg na zaniżone odszkodowania wypłacane przez ubezpieczycieli ciągle przybywa. A rzecznik ubezpieczonych oprócz listów nie ma żadnych środków prawnych, żeby zmusić ubezpieczycieli do skorygowania faktur.
Co na to PZU? - Praktyka likwidacyjna PZU odpowiada przepisom prawa i nie stoi w sprzeczności z orzecznictwem Sądu Najwyższego. Przy szacowaniu wysokości szkody, czyli wyliczaniu bezspornego odszkodowania, PZU wykorzystuje oryginalne części zamienne oraz części zamienne o porównywalnej jakości - tłumaczy Agnieszka Rosa z biura prasowego PZU.
- W ustalaniu odszkodowania metodą kosztorysową PZU dokonuje wyceny kosztów naprawy pojazdu z uwzględnieniem cen usług i części zamiennych zawartych w systemie Audatex lub Eurotax poprzez wybór cen części z baz dostawców niezależnych. Jeżeli dana część nie jest dostępna w systemie w bazach dostawców niezależnych albo wprawdzie jest przewidziana w bazach, ale jej uzyskanie związane jest z nadmiernymi trudnościami, stosuje się ceny części pochodzące z baz producentów pojazdów pomniejszone o wskaźniki urealnienia ze względu na znaczne różnice cen części nowych dostępnych na rynku - wyjaśnia.
Dodaje, że przedstawiona propozycja kosztorysowego rozliczenia szkody odzwierciedla wysokość przeciętnych kosztów naprawy. - Wypłata odszkodowania w kwocie maksymalnych kosztów naprawy, gdy nie zostały one poniesione, nie znajduje uzasadnienia. Jeśli poszkodowany wystąpi do PZU o dopłatę odszkodowania, to PZU dokonuje dopłaty odszkodowania na podstawie uzgodnionych rzeczywistych kosztów poniesionych w konkretnym zakładzie naprawczym - mówi Rosa.
Rzecznik ubezpieczonych jest odmiennego zdania: - Odszkodowanie nie może być wyższe bądź niższe od poniesionej przez poszkodowanego szkody, gdyż ma zapewnić całkowitą kompensatę doznanego uszczerbku majątkowego. Zasadą jest, że naprawienie szkody polega na przywróceniu stanu poprzedniego. Również sądy powszechne potwierdzają w licznych orzeczeniach wskazany pogląd.
I dodaje: - Zmniejszenie odszkodowania w świetle kodeksu cywilnego dopuszczalne jest jedynie wtedy, gdy poszkodowany przyczynił się powstania lub zwiększenia szkody lub jeżeli ze względu na stan majątkowy poszkodowanego lub osoby odpowiedzialnej za szkodę wymagają tego zasady współżycia społecznego.