Favore.plBaza wiedzyFinansowe i prawneFinansoweKsięgowość, kadryProwadzenie księgowości

Artykuł: Uproszczona księgowość od 2019 roku

Dodaj zlecenie

Uproszczona księgowość od 2019 roku

Uproszczona księgowość od 2019 roku
Autor: konsultant_finansowy   |   20 maj 2019, 11:16   |   Dział: Artykuły

Dla początkujących przedsiębiorców wybór optymalnego sposobu, w jaki rozliczane będą finanse firmy może stanowić duży problem, nie tylko ze względu na mnogość rozwiązań, ale także z tego powodu, że większość osób nie posiada wiedzy na temat dostępnych opcji, a więc jakie obowiązki będą się wiązały z odpowiednią formą oraz na czym polega jej działanie.

Na podstawie księgowości i przeprowadzanych operacji gospodarczych opiera się struktura całego przedsiębiorstwa oraz wszystkie zachodzące w niej procesy, dlatego przedsiębiorcy muszą dokonać ważnego wyboru pomiędzy pełną, a uproszczoną ewidencją rachunkową podmiotu gospodarczego.

Uproszczona księgowość to ewidencja prowadzona przez podmioty, u których przychody netto za sprzedaż towarów i produktów za poprzedni rok obrotowy nie przekroczyły równowartości w walucie polskiej 2 milionów euro.

Przedsiębiorcy, którzy rozliczają się poprzez Księgę Przychodów i Rozchodów do wyboru mają dwie formy opodatkowania - na zasadach ogólnych według skali podatkowej 18% lub 32% w formie zaliczek płaconych miesięcznie lub kwartalnie oraz na zasadach liniowych o stałej stawce 19%.

W KPiR znajduje się ewidencja przychodów, zakupu towarów, kosztów, a także wszystkich innych poniesionych wydatków związanych z prowadzeniem działalności.

Osoby, które korzystają z tej formy prowadzenia rozliczeń zwolnione są z obowiązku sporządzania corocznego sprawozdania finansowego, jak w przypadku pełnej księgowości.
W uproszczonej formie wyróżnić można jeszcze kartę podatkową, która polega na opłacaniu stałej kwoty zobowiązania, niezależnie od wysokości uzyskiwanych dochodów w oparciu o rodzaj prowadzonego biznesu oraz liczbę zatrudnionych osób. Ryczałt od przychodów stosowany najczęściej przez przedstawicieli niektórych wolnych zawodów oraz osób posiadających działalność z zakresu handlu.

Do zalet małej księgowości zaliczyć można łatwość w prowadzeniu, ponieważ nie wymaga stosowania skomplikowanych procedur i operacji, niskie koszta prowadzenia oraz możliwość skorzystania z programów komputerowych, co w rezultacie znacznie ułatwia obsługę rozliczeń i sporządzania dokumentów.

Uproszczona księgowość od 2019 roku wprowadza istotne zmiany, które w rezultacie mają korzystnie wpłynąć na procesy wewnętrzne w przedsiębiorstwach. Jedną z modyfikacji jest zwiększenie progów uprawniających jednostki do stosowania uproszczeń w ewidencji w zakresie klasyfikowania umów leasingu, stosowania uproszczonych zasad kalkulacji kosztów wytworzenia produktu, brak obowiązku stosowania się do rozporządzenia Ministra Finansów w kwestii zasad uznawania szczegółowych spraw, metod wyceny, a także odstąpienie od ustalania aktywów i tworzenia odpowiednich rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego.

Taka nowelizacja jest także znacznym podniesieniem w zakresie progów wartościowych, które dotyczą m.in. aktywów oraz przychodów ze sprzedaży towarów i produktów.
Od nowego roku zmiana wpłynie również na zwiększenie się ilości jednostek, które objęte zostaną dyrektywą w sprawie rachunkowości, przy czym podmiot, jeżeli będzie chciał skorzystać z możliwości stosowania uproszczeń w powyższym zakresie musi najpierw podjąć decyzję o ich stosowaniu.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy