Favore.plBaza wiedzyBudowa, dom, ogródAdministracja, obsługaAdministracja domów

Artykuł: Uzyskanie pozwolenia na budowę

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Uzyskanie pozwolenia na budowę

Autor: jagram   |   16 gru 2013, 14:21   |   Dział: Artykuły

Jak uzyskać pozwolenie na budowę? Co mówi prawo budowlane na temat konkretnych konstrukcji?

Jak otrzymać pozwolenie na budowę?

Altany ogrodowe z drewna to doskonały sposób na poszerzenie ogrodu o kolejne budynki. W wielu jednak przypadkach okazuje się, że postawienie tego typu konstrukcji na działce wymaga uzyskania pozwolenia na budowę.

W tym artykule w prosty sposób opiszemy, jak uzyskać pozwolenie na budowę od gminy lub urzędu miasta.

Co mówi prawo?

Prawo budowlane precyzuje, że konieczność uzyskania pozwolenia na budowę występuje w przypadku, gdy powierzchnia zabudowy altany przekracza 25 metrów kwadratowych. Krótko mówiąc, otrzymanie pozwolenia na budowę to szereg kroków w drodze decyzji administracyjnych.

Dokument wydawany jest po spełnieniu szeregu wymagań przez osobę ubiegającą się o niego. Najczęsciej takie pozwolenie wydane jest przez starostę właściwego dla danego powiatu, lub przez urząd miasta. Jeśli zechcemy złożyć odwołanie od niewłaściwej, naszym zdaniem, decyzji, należy zwrócić się do wojewody.|

Pozwolenie na budowę krok po kroku (procedury obowiązują w całej Polsce, jednak w poszczególnych urzędach mogą się nieznacznie różnić):

1. Uzyskanie Warunków Zabudowy i Zagospodarowania Terenu oraz Warunków Technicznych Dostawy Mediów, a także specyficznych pozwoleń (np. od Konserwatora Zabytków).

2. Uzyskanie aktualnej mapy sytuacyjno-wysokościowej przeznaczonej do celów projektowych, w skali 1 : 500.

3. Napisanie wniosku o wydanie Pozwolenia na Budowę. Wniosek powinien dodatkowo zawierać:

- oryginał projektu (+ 3 kopie)

- uzgodnienia, pozwolenia, opinie, jeśli zostały wydane

- oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością

- decyzję o warunkach zabudowy.

4. Wydanie decyzji na podstawie dostarczonych dokumentów przez odpowiedni urząd w terminie nie dłuższym niż 65 dni, po przekroczeniu tego terminu naliczana jest kara w wysokości 500 PLN/1 dzień zwłoki

5. Początek prac trzeba zgłosić najpóźniej tydzień przed ich rozpoczęciemPozwolenie na budowę jest ważne przez 3 lata od daty jego wydania lub przez 3 lata od momentu wstrzymania robót, jeśli rozpoczęto budowę. Istotne zmiany w projekcie wymagają uzyskaniu decyzji o zmianach w pozwoleniu na budowę.

6. Oczywiście jeśli budujemy duże konstrukcje, jak na przykład dom czy garaż (wyjątkiem tu są wiaty drewniane typu carport liczba dokumentów do wypełnienia rośnie. Jednak w przypadku konstrukcji typu pawilon Na szczęscie, jednak, w przypadku decyzji dotyczącej niewielkiego obiektu typu altana ogrodowa uzyskanie pozwolenia nie powinno nastręczać żadnych trudności.


Uwaga: jeśli budujemy konstrukcję typu carport, zdecydowanie warto w dokumentacji użyć zwrotu wiata lub altana. Kolejna kwestia: wiatę zawsze zgłaszamy jako konstrukcję wolnostojącą. Jeśli zgłosimy konstrukcję jako połączoną z budynkiem (tj. jego integralną część) to od razu podlegamy pod uzyskanie pozwolenia na budowę.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy
USŁUGI AUTORA ARTYKUŁU
  • Drewniana Atana Ogrodowa Verdi sześciokąt fi235 Altany drewniane, pergole, donice i wiele innych drewnianych wyrobów małej architektury ogrodowej, znajdziesz w sklepie internetowym Jagram pod adresem w...Drewniana Atana Ogrodowa Verdi sześciokąt fi235, Warszawa, mazowieckie 2 717 zł sztuka Rabat Warszawamazowieckie