Favore.plBaza wiedzyBudowa, dom, ogródOgród i otoczeniePrace działkowe

Artykuł: W jakie narzędzia warto zainwestować przy odśnieżaniu podjazdu i chodnika przed domem ?

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

W jakie narzędzia warto zainwestować przy odśnieżaniu podjazdu i chodnika przed domem ?

W jakie narzędzia warto zainwestować przy odśnieżaniu podjazdu i chodnika przed domem ?
Autor: joasia20074   |   10 sty 2017, 13:38   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Prace działkowe

Zima to piękna pora roku. Zewsząd otacza nas biały puch, mamy cudne widoki w górach, a dla dzieci to istny raj, ale to również kolejny rok z rzędu naszych zmagań z zaśnieżonym podjazdem i chodnikiem przed domem. Co zrobić, aby w prosty i przyjemny sposób ułatwić sobie ten rytuał?

Zima to piękna pora roku. Zewsząd otacza nas biały puch, mamy cudne widoki w górach, a dla dzieci to istny raj, ale to również kolejny rok z rzędu naszych zmagań z zaśnieżonym podjazdem i chodnikiem przed domem. Co zrobić, aby w prosty i przyjemny sposób ułatwić sobie ten rytuał?

Odśnieżanie to czynność uwarunkowana opadami śniegu, dlatego też przy obfitych opadach wykonywanie tego zajęcia jest częstsze. Przede wszystkim odśnieżamy podjazdy i chodniki gdyż są nam one potrzebne do sprawnego funkcjonowania na co dzień. Warto również pamiętać o wszelkich ścieżkach w ogrodzie i roślinach, dla których duża ilość śniegu jest szkodliwa i może je połamać. Dziś jednak skupimy się na pierwszej i najważniejszej dla nas kategorii. Do tego typu odśnieżania najczęściej używamy łopat i szufel. Obecnie znajduje się o wiele więcej alternatywnych możliwości oraz narzędzi tego typu, o których warto powiedzieć.

Zanim zajmiemy się odśnieżaniem, warto zastanowić się, jakich narzędzi użyć. W przypadku krótkiej ścieżki i podjazdu zazwyczaj wystarczają szufle oraz łopaty. Są one często wykorzystywane do tego celu głównie ze względu na cenę, łatwość w obsłudze oraz możliwość wykonywania pracy bez dostępu do źródeł energii. Aby ułatwić sobie prace warto zaopatrzyć się w narzędzia z lekkiego tworzywa, najczęściej będą to produkty z aluminium lub polipropylenu. Ważne również będzie wyważenie naszego narzędzi oraz dobrze wyprofilowany uchwyt o ergonomicznych kształtach, powleczony warstwą tworzywa - dzięki temu podczas pracy mniej będą nam marzły dłonie. Przy większej powierzchni przydadzą się pługi ręczne gdyż są znacznie szersze niż szufle. Zazwyczaj produkowane są z tworzywa sztucznego, do którego nie przykleja się mokry śnieg. Przy wyborze pługu warto zwrócić uwagę na okucia głowicy, czyli części roboczej. Jeżeli będą metalowe lub z niekorodującą aluminiową listwą ułatwią znacznie usuwanie zbitego, mokrego lub zamrożonego śniegu. Warto dodać iż pługi są na tyle lekkie, że podczas pracy nie obciążymy aż tak mocno naszego kręgosłupa i nie nadwyrężymy mięśni.

W momencie kiedy chcemy szybciej uporać się ze śniegiem lub gdy powierzchnia do odśnieżenia jest znaczenie większa, przyda się odśnieżarka mechaniczna. Na rynku znajdują się różne typy tych urządzeń. Właściciele domów jednorodzinnych najczęściej kupują kompaktowe odśnieżarki mechaniczne. Do wyboru mamy odśnieżarki spalinowe, które mogą być wyposażone w silnik dwusuwowy. Wymaga on mieszanki benzyny z olejem lub czterosuwowy, który pracuje na czystej benzynie i ma większa moc oraz wydajność. Silnik w takim urządzeniu może zasilać tylko dmuchawę i wirnik lub także napędzać odśnieżarkę.

W przypadku odśnieżarek elektrycznych ich dużą zaletą jest łatwa obsługa, nieduży ciężar, cicha praca i zwrotność. Pamiętać jednak należy, iż urządzenia z silnikiem o niewielkiej mocy mogą nie poradzić sobie z grubą warstwą zalegającego mokrego i zamrożonego śniegu. Należy również pamiętać, że odśnieżarki elektryczna mają ograniczoną długością kabla (maksymalnie 30 metrów), dlatego sprawdzą się na niewielkich powierzchniach.

Zdecydowanie najbardziej wygodnym sposobem odśnieżania, choć kosztownym jest instalacja przeciwoblodzeniowa. Maty lub kable grzejne montuje się w piasku pod powierzchnią lub wierzchnia warstwą schodów. Ich specjalna konstrukcja sprawia, że im niższa temperatura panuje na zewnątrz tym silniej grzeją. Specjalne czujniki przy określonej temperaturze i wilgotności otoczenia powodują załączenia się instalacji.
Duża część osób nadal posypuje nawierzchnię chlorkiem sodu, czyli solą kuchenną – NIE RÓBMY TEGO !!! Przedostająca się do gleby sól przyczynia się do chorób naszych roślin, które nie są w stanie pobierać wody z gleby i usychają, ale też niszczy kamień naturalny i źle wpływa na kostkę.

O odśnieżaniu warto pomyśleć już w momencie zakupy kostki czy kamienia na nawierzchnię. Wiele z nich posiada specjalny system zabezpieczający przed wnikaniem zanieczyszczeń wraz z wilgocią w strukturę kostki. Taki rodzaj kostek często posiada również lepsze parametry fizyczno -chemiczne, jest bardziej odporna na zabrudzenia oraz nie pojawiają się na niej wapienne plamy.



KOMENTARZE
  • brak komentarzy