Wybierając bank, w którym weźmiemy bank za udzielenie kredytu. Jest to tzw. prowizja przygotowawcza, która standardowo wynosi 1-2 %.
Niektóre banki jednak z niej rezygnują, zwłaszcza w okresie różnego rodzaju promocji na kredyty. Przed podpisaniem umowy warto także sprawdzić czy bank przewiduje jakieś dodatkowe opłaty czy prowizje, kiedy kredyt zostanie spłacony przed czasem. Niektóre z nich wymagają w takim wypadku dosyć sporych opłat, które są szczególnie dotkliwe zwłaszcza w początkowym okresie spłaty. Brak takich dodatkowych opłat umożliwia szybsze spłacenie kredytu np. w sytuacji kiedy zaczniemy lepiej zarabiać. Przy wyborze banku warto wziąć także pod uwagę, jakich dokumentów będzie on od nas wymagał przy podpisywaniu umowy kredytowej. Może się bowiem okazać, że nie będziemy w stanie spełnić jego oczekiwań w tym względzie.
Jak jasno wynika z powyższych rozważań kryteriów wyboru najodpowiedniejszego kredytu mieszkaniowego jest całkiem sporo. Nie sposób wręcz wszystkich tu wymienić. Dlatego tak poważna decyzja zawsze wymaga odpowiednio długiego czasu, potrzebnego na przeanalizowanie wszystkich istotnych aspektów. Nie należy podejmować jej pochopnie czy pod wpływem chwili. Nie dajmy się tez zwieźć kuszącym sloganom reklamowym, często pod okrągłymi słówkami skrywającymi niezbyt korzystne warunki.