Favore.plBaza wiedzyBudowa, dom, ogródNaprawy i instalacje

Artykuł: W przypadku awarii, najlepiej zaczekać na fachowca

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

W przypadku awarii, najlepiej zaczekać na fachowca

W przypadku awarii, najlepiej zaczekać na fachowca
Autor: mareckki   |   31 mar 2015, 16:09   |   Dział: Artykuły

Posiadanie własnego domu wcale nie jest takie łatwe i przyjemne. Dom to poza nieruchomymi murami wielka maszyna, która musi sprawnie funkcjonować, by mieszkanie w owym domu było komfortowe.

W każdym domu roi się od różnego typu instalacji i sprzętów, a każda z nich jest przecież czymś awaryjnym. Zawsze, niemal w każdej chwili coś może się popsuć do tego stopnia, że w domu po prostu nie będzie się dało mieszkać. Częstą przyczyną tak zwanych domowych usterek są instalacje sanitarne. Przeważnie na awarie w obrębie instalacji sanitarnych składają się zatkania różnych rur, pęknięcia lub utrata szczelności przez rury, spowodowane często na przykład korozją, zwłaszcza w instalacjach starego typu. Często usterki są na tyle poważne, że wymagają specjalistycznych interwencji, jakich dokonać może jedynie doświadczony hydraulik.

W każdym domu zdarzają się również sytuacje, w których awaria obejmuje instalacje elektryczne w poszczególnych pomieszczeniach, a częściej po prostu w całym domu lub mieszkaniu. Te problemy często rozwiąże jedynie elektryk, przy okazji drążąc otwory w ścianie wzdłuż na przykład świeżo przyklejonych kafelek. Jednak zawsze w sytuacji, gdy jest jakiś problem z energią, należy zachować dużo ostrożności i pokory. Jeśli się na czymś nie znamy, lepiej poczekać, aż zjawi się elektryk. Bywa przecież tak, że jeden fałszywy i nieprzemyślany ruch, przyłożenie śrubokręta w złym miejscu, schwycenie niewłaściwego kabelka, powoduje trwałe kalectwo lub nawet śmierć.

Równie katastrofalne w skutkach mogą być usterki obejmujące instalacje CO. Niedrożny komin, wyciąg w kuchni lub jakieś problemy z piecykiem gazowym lub co gorsza piecykiem węglowym mogą sprawić, że stężenie tlenku węgla w powietrzu niebezpiecznie wzrośnie. Skutki zatrucia czadem dla zdrowia są katastrofalne. Przede wszystkim powstają znaczne ilości karboksyhemoglobiny niezdolnej do przenoszenia tlenu. W efekcie wszystkie tkanki nie mogą wytwarzać w odpowiedni sposób energii. Najszybciej niedotlenienie obejmuje mózg, stąd pierwszym objawem zatrucia czadem jest senność. W skutek metabolizmu beztlenowego w obrębie mięśnia sercowego dochodzi do jego niedotlenienia. Dlatego niejednokrotnie to właśnie ostre zespoły wieńcowe są bezpośrednią przyczyną zgonów w przebiegu zatrucia tlenkiem węgla. Oczywiście nawet z takiej sytuacji można wyjść obronną ręką. Dzieje się tak dzięki dzielnym strażakom, którzy przy zgłoszeniu takiej sytuacji potrafią bardzo szybko wydostać osobę będącą w zagrożeniu. Oczywiście dalszym etapem ratowania życia jest terapia w komorze hiperbarycznej.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy