Od 2008 roku przepisy prawne umożliwiają notariuszom sporządzanie aktów poświadczenia dziedziczenia. Dokument ten nie różni się niczym od powszechnego stwierdzenia nabycia spadku przez sąd. Dowodzi temu, że dana osoba faktycznie jest spadkobiercą.
Jedną z przyczyn, dla których została wprowadzona możliwość poświadczenia dziedziczenia przez notariuszy jest ułatwienie pracy sądom. Bardzo wiele tego typu spraw trafia właśnie do instytucji sądowych. Są to jednak sprawy proste i zazwyczaj rozstrzygane już po pierwszym posiedzeniu. Warto wspomnieć również o tym, że składanie fałszywych zeznań przed notariuszem jest karane, zapobiegając tym samym wprowadzaniu ich w błąd.
Jedną z zalet sporządzania aktów notarialnych poświadczenia dziedziczenia jest oszczędność czasu, ponieważ sprowadza się to tylko do konieczności wizyty u notariusza. Minusem może być jednak fakt, że sporządzenie aktu poświadczenia odbywa się wyłącznie na wniosek spadkobiercy. Istnieje również kilka dodatkowych przeszkód sporządzenia tego typu dokumentów. Nie jest ono możliwe na podstawie testamentu ustnego lub testamentu wojskowego, oraz w przypadku niestawienia się wszystkich osób bezpośrednio zaangażowanych w sprawy spadkowe z tytułu ustawy, czy na mocy testamentu.
Również w przypadku pojawienia się wątpliwości w stosunku do osoby będącej spadkobiercą, notariusz może odmówić sporządzenia protokołu dziedziczenia. Natomiast, gdy w przeszłości akt poświadczenia dziedziczenia był już sporządzony, nie jest możliwe ponowne jego sporządzenie. W razie wystąpienia tego typu przeszkód, staje się koniecznością złożenie do sądu wniosku o stwierdzenie nabycia spadku.