Decydując się na pracę grupową powinniśmy mieć świadomość związanych z tym wad i zalet. Każde działanie niesie za sobą bowiem zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki.
Coraz częściej pośród umiejętności wymienianych CV wiele ludzi wymienia zdolność pracy w grupie. Praca zespołowa staje się bowiem nieodzownym elementem każdej pracy. Wykonując projekty czy uczestnicząc w burzach mózgów w organizacji niezbędna jest praca z innymi ludźmi. Bowiem nie wszystkie obowiązki można wykonać samodzielnie.
Jak zbudować grupę?
Grupa powinna składać się z osób o różnych umiejętnościach. Osoby pracujące wspólnie nad jakimś projektem powinny się uzupełniać pod względem wiedzy. Każda z osób przejmie ściśle określone zadanie, dlatego wybór odpowiednich ludzi stanowi tutaj kluczową kwestię.
Czy praca w grupie to same korzyści? Czy może jednak czasami dochodzi do nieprzyjemnych sytuacji?
Każde zetknięcie się osób skupionych w jedność ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Tak jak każde działanie pociąga za sobą określone skutki. Praca w grupie posiada wiele zalet, gdyż osoby skupione i pracujące nad jedną rzeczą są w stanie wymyślić więcej, aniżeli jedna osoba. Istnieje też wiele wad, które występują np. jeżeli grupa jest źle dobrana.
Jakie są zalety pracy w grupie?
Zaletami pracy w grupie jest z pewnością zwiększona wydajność pracy, która sprawia, że umiejętności w grupie stają się większe niż indywidualne zdolności. Kolejną zaletą jest zwiększona jakość pracy, ponieważ każda osoba stara się dużo bardziej, żeby nie zawieść pozostałych członków swojej grupy. Większa skrupulatność też charakteryzuje ten rodzaj pracy. Trudniej jest przeoczyć błąd, kiedy ten błąd może wychwycić więcej niż jedna osoba. Kolejną ważną zaletą jest możliwość poszerzenia własnych umiejętności, gdyż można korzystać zarówno z umiejętności, jak i z wiedzy innych członków grupy. Zaletą jest również większa kreatywność, która powoduje znalezienie większej ilości rozwiązań.
A jakie są wady pracy w grupie?
Jedną z wad jest „syndrom grupowego myślenia”, który sprawia, że grupa zaczyna czuć się nieomylna i jest pewna swoich racji. Wadą może być sytuacja, w której osoba posiadająca największą wiedzę nie będzie w stanie przekazać jej innym i cała grupa będzie miała dużo słabsze wyniki niż najmądrzejsza osoba, która wykonywałaby pracę indywidualnie. Kolejną wadą jest tłumienie oryginalności poszczególnych osób i ich podporządkowanie się pod grupę.
Czy w takim razie warto wybrać pracę grupową?
Oczywiście, że tak! Praca grupowa sprawia, że widoczny jest efekt synergii i całość grupy funkcjonuje dużo lepiej. Problemy rozwiązywane są szybciej i precyzyjniej. Mimo istniejących wad praca grupowa posiada większą liczbę zalet, która przemawia za takim sposobem pracy.