Społeczeństwo w którym żyjemy, zwane społeczeństwem informacyjnym, opiera się, jak nie trudno zgadnąć na przepływie informacji. Informacja zawsze była nośnikiem ogromnej wartości i niejednokrotnie była cenniejsza niźli jakiekolwiek inne dobro. Jednak w porównaniu do minionych epok, ta w której obecnie się znajdujemy słusznie zyskała miano epoki informacyjnej. Postęp technologiczny jakiego jesteśmy świadkami pozwala nam na swobodną wymianę informacji z jakiegokolwiek miejsca na ziemi, co znacznie przyśpieszyło i usprawniło naszą pracę, zarządzanie projektami, planowanie zadań czy chociażby zwykłą codzienną komunikację.
Niebagatelną, jeżeli nie najważniejszą rolę w procesie wymiany informacji pełni dzisiaj Internet. Jeszcze nie tak dawno temu większość treści zawartych w Internecie stanowiły statyczne witryny zwierające tekst i obrazki. Wzrost zainteresowania projektem jakim był Internet, sprawił że zaczęto dostarczać kolejne funkcjonalności, coraz ciekawsze w odbiorze dla użytkownika końcowego. Wyłoniła się nawet nowa dziedzina marketingu, tak zwany marketing IT. Niedługo później pojawił się popularny niegdyś IRC, poprzednik równie popularnych chatów. Duże zainteresowanie nowo dostępną usługą zwróciło uwagę na potrzebę interaktywności.
Do niedawna serwisy próbowały imitować interaktywność poprzez różne sztuczki, takie jak animowane obrazki (.gif) itp. Jednym z większych kamieni milowych w procesie kreowania się sieci interaktywnej było narzędzie do zamieszczania informacji w sieci, jakim był projekt forum internetowego. Użytkownicy for mogli bez przeszkód wymieniać się informacjami, bez potrzeby instalowania dodatkowych programów i narzędzi. Wpisywany tekst był przesyłany natychmiast na serwer hosta, i dostępny dla innych użytkowników.
Wszystkie powyższe projekty, stanowiły kamienie milowe do powstania dzisiejszego standardu, zwanego Web 2.0. Idea Web 2.0 polega na udostępnieniu użytkownikowi maksymalnej możliwej interakcji z portalem, co w praktyce przekłada się na kreowanie kontentu danego serwisu właśnie przez owego użytkownika (UGC – User Generated Content).
Obecna technologia przetwarzania danych jest tak rozwinięta, że pozwala przerzucić ciężar obliczeń tak wielkich projektów jak oprogramowanie do zarządzania projektami IT w chmurę (ang. cloud). Proszę sobie wyobrazić jak wielkie daje nam to możliwości w kwestii interakcji na nie porównywalnie mniejszych narzędziach jakimi są serwisy internetowe. W tym rozdziale przybliżymy wam najbardziej popularne rodzaje, typy projektów zgodne z nurtem Web 2.0.