Whisky i polityka te dwa słowa pasują do siebie idealnie. Ten rodzaj alkoholu doskonale sprawdza się nie tylko podczas spotkań biznesowych. Wysokiej klasy trunek był świadkiem wielu spotkań na najwyższym szczeblu. A być może nawet miał wpływ na losy niejednego kraju.
Szlachetny trunek
Chyba nikt nie może podważyć szlachetności alkoholu jakim jest whisky. Jej historia, co wielu może zaskoczyć, sięga VII wieku. Współcześnie stosowana nazwa utrwaliła się w 1736 roku. To tylko pokazuje, że alkohol, szczególnie w krajach anglosaskich, znany jest już od wieków. A to z pewnością przydaje mu szlachetności. Receptury przekazywane z pokolenia na pokolenie oraz wielka dbałość o każdy szczegół podczas procesu produkcji, to wyznaczniki jakości tego trunku. Oczywiście nie można także zapomnieć o wysokiej cenie najlepszych alkoholi z tego rodzaju.
Wszystkie te czynniki sprawiły, że whisky stała się niezwykle elitarnym alkoholem. Jednoznacznie kojarzona z wyższymi sferami, na stałe zagościła na salonach.
Najbardziej znany miłośnik whisky
Jednym z najbardziej znanych miłośników http://whisky.pl/whisky był bez wątpienia Winston Churchill. Dwukrotny premier Zjednoczonego Królestwa oraz laureat literackiej nagrody Nobla to postać historyczna. Dla wszystkich Anglików stał się bohaterem bitwy o Anglię. W annałach zapisało się także jego zamiłowanie do whisky. Wytrawny polityk miłością do tego alkoholu zaraził się w... Indiach oraz Południowej Afryce. To wtedy, chcąc zapobiec zatruciom przewodu pokarmowego, stosował whisky rozcieńczoną wodą. Mikstura ta była dosyć zabawnie określana mianem „Koktajlu Taty” przez jego dziecko.
Po dziś dzień Winston Churchill kojarzy się Anglikom nie tylko z błyskotliwą karierą polityczną, ale także z cygarem oraz... szklaneczką whisky.
Whisky rozwiąże każdy problem?
Sztuka dyplomacji uważana jest za niezwykle trudną. Nie każdy może być dobrym dyplomatą i negocjatorem. Okazuje się jednak, że podczas rozmów na najwyższym szczeblu dużą rolę odgrywa także whisky. Trudne debaty, rozwiązywanie problemów politycznych, a także negocjacje międzynarodowe przebiegają w dużo bardziej pozytywnej atmosferze, jeśli uczestnicy tych spotkań mogą raczyć się szlachetnym trunkiem. Alkohol taki jak whisky ułatwia rozmowy i pozwala szybciej osiągać kompromis. Oczywiście pod warunkiem, że pity jest w umiarkowanych ilościach. Wydaje się, że w chwili obecnej żadne spotkanie biznesowe czy też rozmowy „na szczycie” nie mogą obejść się bez szklaneczki tego zacnego trunku.
Powyższe przykłady pokazują dobitnie, że whisky to nie jest tylko zwykły alkohol. To trunek z historią. Dostępny niegdyś tylko dla elit, do dziś pozostał szlachetnym. Dzięki temu brał udział w wielu przełomowych wydarzeniach. A podjęcie pewnych istotnych decyzji mógł nawet przyspieszyć.