Od dłuższego czasu na świecie toczy się spór pomiędzy użytkownikami komputerów o to, który system operacyjny jest najlepszy. Niemniej jednak ciężko stwierdzić jaka jest lub czy w ogóle istnieje odpowiedz na to pytanie. Wydaje mi się, że osobiste przetestowanie dwóch najpopularniejszych, czyli: Windows i Linux powinna każdemu wystarczyć za odpowiedz.
Przede wszystkim należy pamiętać, że każdy użytkownik komputera oczekuje czegoś innego od swojego systemu. dostęp do internetu zarówno w przypadku Windowsa jak i Linuxa nie stwarza problemów. Należy jedynie pamiętać, aby sprawdzić wcześniej czy nasz sprzęt posiada sterowniki napisane pod każdy z tych systemów. Samo poruszanie się w świecie wirtualnym również niczym się nie różni dzięki przeglądarką internetowym, działającym zarówno w jednym jak i w drugim systemie. Pierwszy ważny aspekt pojawia się dopiero kiedy zbadamy bezpieczeństwo. System Linux zabezpieczenia przed niechcianym oprogramowaniem, dzięki czemu jeszcze nigdy plaga wirusów nie zalała komputerów działających na tym systemie. Należy jednak pamiętać o ogromnej grupie użytkowników komputerów, która wykorzystuje je głównie do gier. I w tym momencie pojawia się problem. Gry komputerowe bowiem w głównej mierze pisane są zgodnie z kodem działającym wyłącznie pod Windowsem. Nie pomorze tu nawet program taki jak Wine, którego zadaniem jest przystosowywanie aplikacji z systemu Microsoftu na Linuksa. Jednak największą różnicą pomiędzy tymi produktami jest cena. Windows u większości komercyjnych użytkowników jest tzw. piratem, właśnie ze względu na kosmiczną cena jaką żądają producenci za legalną wersje oprogramowania. W zupełnie inna stronę podążyli producenci Linuxa, który jest oprogramowaniem darmowym. Postanowili oni zapewnić dostęp jak największej ilości użytkowników, co pozwala im na szybki rozwój i nieograniczoną współpracę.
Jak więc widzimy nie można jednoznacznie odpowiedzieć, który jest lepszy. W zależności od potrzeb raz jeden, a raz drugi posiada elementy, które okażą się przydatne. Tak więc najlepiej posiadać oba zainstalowane na komputerze i w zależności od potrzeb korzystać raz z jednego raz z drugiego, co powinno rozwiązać nasz problem z wyborem konkretnego systemu operacyjnego.