KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Woskowanie mebli

Autor: jbrozek   |   4 lut 2015, 13:23   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Renowacja mebli

Woskowanie mebli jest bardzo przydatnym zabiegiem zarówno dla nowych, jak i starych mebli. Nowe meble w ten sposób konserwujemy i nadajemy im szlachetny połysk, natomiast stare pielęgnujemy i nadajemy im oryginalny wygląd.

Aby przeprowadzić woskowanie należy przejść przez trzy fazy: usunięcie starej warstwy wosku, szlifowanie, woskowanie i na końcu polerowanie.

Pomieszczenie, w którym będziemy przeprowadzać woskowanie powinno być w temperaturze pokojowej, a przedmiot woskowany należy umieścić z dala od wszelkich grzejników i innych źródeł ciepła. Elementy ruchome, które będą poddane procesowi woskowania muszą być wcześniej zdemontowane. Wszelkie otwory zatykamy szmatkami lub papierem.

1. Usuwanie starej warstwy wosku

Na początku przygotowujemy powierzchnię poprzez usunięcie starej warstwy wosku środkiem usuwającym wosk. Środek do usuwania wosku nakładamy pędzlem. Usuwania wosku nie należy przeprowadzać na ciepło, ponieważ może to spowodować sfałdowanie lub odklejanie się okleiny. Nadmiar starego wosku usuwamy używając do tego szpachelki, uważając aby nie uszkodzić przy tym powierzchni mebla. Gdy zajdzie taka potrzeba możemy powtórzyć czynność, nasączając środkiem do usuwania wosku watę stalową 000 i energicznie matując powierzchnię.

2. Wypełnianie ubytków mebli

Wszelkie ubytki, zarysowania, dziury, szczeliny wypełniamy masą do drewna, której kolor jest zbliżony do oryginalnego koloru mebla. Jeśli nie mamy masy w porządanym przez nas kolorze lepiej jest użyć koloru ciemniejszego, niż jaśniejszego od oryginału. Kostki woskowej używamy do wypełnianie bardzo małych szczelin, natomiast do bardzo dużych ubytków stosujemy szpachlówkę do drewna. Wyschnięte drewno szlifujemy bardzo drobnym papierem ściernym zamocowanym na tarczy szlifierki elektrycznej lub klocku do szlifowania. Nie należy szlofować długo w jednym miejscu, ponieważ możemy w ten sposób uszkodzić powierzchnię mebla.

3. Wybielanie mebli

Wybielanie drewna jest zalecane w przypadku, gdy chcemy istotnie zmienić jego kolor lub mamy do czynienia z drewnem o niejednolitym zabarwieniu. Przed wybielaniem zaleca się drewno przeszlifować. Wybielamy nakładając środek wybielajacy przy użyciu pędzla, bądź bawiełnianej szmatki.

4. Barwienie mebli

Do barwienia mebli służy bejca do drewna lub wosk koloryzujący. Bejcę nakładamy na drewno pędzlem wzdłuż słojów. Ewentualny nadmiar usuwamy przy użyciu bawełnianej szmatki. Nakładamy jedną lub dwie warstwy.

5. Woskowanie mebli

Aby odpowiednio zabezpieczyć drewno należy nałożyć co najmniej dwie warstwy wosku płynnego lub w paście. Wosk nakładamy aż wszystkie pory drewna będą całkowicie wypełnione. Można zastosować wosk barwiący w celu wzmocnienia koloru. Ostatecznego połysku dodajemy za pomocą przystawki polerującej przymocowanej do wiertarki lub miękkiej szmatki.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy