Favore.plBaza wiedzyZdrowie i urodaOchrona zdrowia

Artykuł: Wskazówki na walkę z chrapaniem

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Wskazówki na walkę z chrapaniem

Wskazówki na walkę z chrapaniem
Autor: mareckki   |   13 kwi 2015, 14:17   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Ochrona zdrowia

Warto podjąć walkę z chrapaniem głównie ze względu na własne zdrowie, ale także przez wzgląd na naszych bliskich, którzy z tego powodu cierpią czasem jeszcze bardziej niż my. Poza kontaktem ze specjalistą, gdzie może się okazać, że konieczna jest interwencja chirurgiczna, warto trzymać się kilku prostych zasad, które mogą pomóc nam, a przede wszystkim osobom żyjącym, a raczej śpiącym w naszym otoczeniu.

Oto one:
1) Odstaw alkohol – a przynajmniej nie pij go przed snem. Alkohol rozluźnia mięśnie, przez co wzmaga objawy chrapania.
2) Nie zażywaj przed snem leków uspokajających lub nasennych – zwyczajnie, również powodują one rozluźnienie mięśni.
3) Schudnij! Jeśli cierpisz na otyłość lub masz problem z nadwagą, postaraj się z tym zawalczyć. Większość chrapiących osób ma nadwagę. Im większą mają masę ciała, tym głośniej i częściej chrapią. Warto spróbować aktywności fizycznej (najlepsze godziny to popołudniowe 17-19 lub poranne, po przebudzeniu). Dobrym pomysłem jest zapisanie się na zajęcia z pilates lub po prostu gimnastyka we własnym zakresie w domu. Pomaga ona bowiem zwiększyć napięcie mięśni, a tym samym zmniejsza częśtotliwość chrapania.
4) Rzuć palenie! Dym nikotynowy powoduje obrzęk śluzówki dróg oddechowych i podrażnia gardło. Dlatego też palacze chrapią dwukrotnie częściej.
5) Ograniczaj wieczorne jedzenie! Zrezygnuj z obfitej kolacji, na rzecz sytego śniadania. Dzięki porannemu dostarczeniu substancji odżywczych i witamin do organizmu, wieczorem nie będziemy odczuwać takiego głodu, przez co zmiejszymy podjadanie. Duża kolacja obciąża organizm i wpływa negatywnie na proces zasypiania oraz utrudnia swobodę snu i oddychania. Nie powinno się jeść na kilka, a przynajmniej 2-3 godziny przed snem.
6) Sypialnia! Miejsce, które powinno nam zapewnić spokój, chwilę relaksu, schronienia. Bardzo ważne jest, aby znajdowała się w tej części domu, w której mamy szansę na największą ciszę. Bardzo ważne jest, aby wietrzyć ten pokój przed każdym snem oraz zadbać o optymalną dla nas temperaturę i wilgotność powietrza. Bowiem wysuszone błony śluzowe przyczyniają się do chrapania.
7) Infekcje! Powiększone migdałki, katar, zatkany noc, konieczność oddychania ustami... chrapanie gotowe. Warto zaopatrzyc się w specjalne kropelki do nosa, jednak nie przesadzać z długością ich stosowania. Może stac się tak, że po tygodniu nie będziemy potrafili bez nich zasnąć.
8) Śpij na boku! Pozycja na wznak sprzyja chrapaniu. Spróbuj się przestawić, nawet jeśli całe życie spałeś w tej pozycji.
9) Stosuj zapachy – spryskaj pościel aromatycznym spray'em ułatwiającym zasypianie. Lawenda działa uspokajająco, relaksująco, zaś mjeranek oczyszcza zatoki ułatwiając oddychanie.
10) Śpij na jaśkach! Dzięki płaskim poduszkom głowa pozostaje płasko. W specjalistycznych sklepach z pościelą można zaś kupić odpowiednio wyprofilowane poduszki.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy