Każda osoba przystępująca do wykończenia lub remontu swojego domu czy mieszkania staje przed szeregiem decyzji, których efekt zostanie z nią na długie lata. Zastanawiając się nad wyborem odpowiedniego pokrycia podłogi, nasuwa się pytanie parkiet czy panele podłogowe? Chociaż naturalne drewno ma oczywiście swoich zwolenników, coraz więcej ludzi decyduje się na znacznie tańsze i równie efektowne rozwiązanie montaż paneli podłogowych.
Jakie są zalety paneli podłogowych?
Czasy, kiedy wszystkie panele podłogowe wyglądały niemal identycznie, a każdy kontakt choćby z kroplą wody był dla nich nie lada zagrożeniem, bezpowrotnie minęły. Obecnie mnogość wzorów i kolorów może przyprawić o zawrót głowy, a wytrzymałość paneli podłogowych jest zaskakująco wysoka. Głównym czynnikiem, który przemawia za wyborem paneli podłogowych, jest bez wątpienia ich cena. Takie rozwiązanie jest zdecydowanie tańsze od podłogi drewnianej. Dla fanów drewna, którzy jednak stanowczo nie chcą przekroczyć założonego budżetu, doskonałym wyborem będą panele podłogowe do złudzenia przypominające prawdziwe drewno.
Co warto wiedzieć o panelach podłogowych?
Z kolei dla miłośników nietuzinkowych rozwiązań, producenci paneli podłogowych pokusili się również o imitację innych materiałów. W ten sposób wykończysz swoje pomieszczenia oryginalnie i dokładnie tak, jak lubisz. Układanie paneli podłogowych jest stosunkowo łatwe, a produkty o wyższych klasach odporności można czyścić dowolnymi środkami domowymi. Decydując się na panele podłogowe, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów. Istotne są przede wszystkim klasy ścieralności i używalności. Jeżeli zależy Ci, aby panele nie wyblakły, wybierz te pokryte lakierem zabezpieczającym przed promieniowaniem UV.
Czy panele podłogowe układać samodzielnie?
Chociaż montaż paneli podłogowych nie jest skomplikowany, należy pamiętać o kilku ważnych aspektach. W przeciwnym razie podłoga nie będzie wyglądać estetycznie, a produkty nie będą tak trwałe. W Łodygowicach układaniem paneli podłogowych zajmuje się firma DrewMet Art prowadzona przez Marka Wawrzyszkiewicza. Po zakupie paneli warto zostawić je na przynajmniej 48 h w temperaturze pokojowej, aby mogły się „zaaklimatyzować”. Ponadto podłoże pod panele powinno być czyste, suche i stabilne, a przede wszystkim równe. Produkty należy układać równolegle do kąta padania promieni słonecznych. Niezbędne będzie również docięcie elementów za pomocą tarczówki stolarskiej tak, aby idealnie dopasować je do podłogi w pomieszczeniu. Specjaliści zachowają także odpowiedni odstęp od ścian, zważając na to, że panele pod wpływem temperatury rozszerzają się bądź kurczą.