Jesień wiąże się z nieuchronną zmianą pogody na gorsze. Kierowcy bardzo często zmagają się więc w tym czasie ze śliską i trudną nawierzchnią. Gwarantem większego bezpieczeństwa i przyczepności na drodze jest odpowiednia kondycja ogumienia. Właściwą jakość zapewnia sezonowa wymiana kół. Sprawdź, kiedy i dlaczego należy wymienić opony z letnich na zimowe.
Sezonowa wymiana opon – odpowiedzialność czy obowiązek?
Chociaż w Polsce – w przeciwieństwie do innych państw europejskich – nadal nie obowiązuje prawny nakaz sezonowej wymiany ogumienia, to gdy temperatury spadają, kierowcy udają się do pobliskich wulkanizatorów. W kraju o tak dużej rozbieżności warunków pogodowych trzeba uważnie śledzić prognozy, aby w odpowiednim czasie zmienić opony z letnich na zimowe (chyba że posiadamy modele całoroczne).
W wielu państwach, takich jak Szwajcaria, Niemcy czy Austria wprowadzono odgórny obowiązek stosowania „zimówek”. Głównym celem przepisu było zwiększenie spokoju na drogach i jednoczesne zminimalizowanie ryzyka wypadków. W Polsce jazda na oponach zimowych jest jedynie zalecana kierowcom, więc ich użycie zależy od rozsądku i wolnej woli właścicieli aut.
Dostępne statystyki pokazują jednak, że większość Polaków decyduje się na sezonową wymianę opon. Do zmian wykonywanych pod koniec roku nie trzeba właściwie kierowców namawiać. Wynika to z większego komfortu oraz bezpieczeństwa jazdy w trudnych warunkach atmosferycznych na oponach zimowych. Dużo większe wątpliwości budzi jednak wymiana dokonywana wiosną.
Znaczenie wymiany opon z letnich na zimowe
Zastanawiasz się, dlaczego należy wymieniać ogumienie? Przede wszystkim dlatego, że nawet najlepsze modele nie zdadzą egzaminu, jeżeli nie będą przystosowane do warunków atmosferyczno-drogowych. Potwierdzają to statystyki – nawet 21% wypadków wynikających ze złego stanu technicznego pojazdów było związanych z posiadaniem nieprawidłowych opon.
Powinniśmy wymieniać ogumienie letnie na zimowe ze względu na poniższe parametry:
• Inną rzeźbę bieżnika i budowę opon: ogumienie zimowe posiada zwarty bieżnik, który umożliwia łapanie o wiele lepszej przyczepności. Modele letnie mają duże i gładkie klocki oraz szerokie kanały, które służą pozbywaniu się wody. „Zimówki” zapewniają dobrą jazdę na śniegu poprzez głębsze niż w oponach letnich rowki i żebra.
• Różną mieszankę gumową: odpowiednia struktura ogumienia dostosowuje się do panujących na drogach realiów pogodowych, a szczególnie do temperatury otoczenia. Dlatego też letnie opony wykonuje się z twardego materiału, który zapewnia właściwą sztywność, a „zimówki” mają zaś miękką i elastyczną konstrukcję.
• Kwestie bezpieczeństwa: opony letnie i zimowe są dostosowane do różnych warunków atmosferycznych. Zapewniają odpowiednią przyczepność oraz optymalną drogę hamowania.
Warto jednak pamiętać, że jazda na oponach zimowych przez cały rok również nie jest wskazana. Wysokie temperatury sprawiają bowiem, że właściwości ogumienia stają się mniej efektywne. W ciepłą pogodę „zimówki” charakteryzują się wyższym oporem toczenia i znacząco dłuższą drogą hamowania. Dlatego też należy je stosować o odpowiedniej porze roku.
Kiedy wymienić opony letnie na zimowe?
Wiedząc, że nie możemy korzystać z jednego modelu kół przez cały rok, musimy odwiedzić serwis opon dwa razy w roku. Niestety, jeśli zastanawiasz się, kiedy należy zmienić opony na zimowe, to nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Eksperci zalecają zrealizować taką wymianę, gdy średnia dobowa temperatura w ciągu kilku dni spada poniżej 7 stopni Celsjusza.
Sztywne trzymanie się tej dość ogólnej zasady jest w polskich warunkach niezwykle trudne. A to wszystko ze względu na nieprzewidywalność pogody w naszym kraju i zanikające granice pomiędzy porami roku. Dlatego też powinniśmy przede wszystkim dostosować wymianę ogumienia do uwarunkowań atmosferycznych. W ten sposób zapewnimy bezpieczeństwo jazdy oraz oszczędzimy energię i paliwo. Przyjmuje się, że okres efektywnego użytkowania opon zimowych trwa od października do marca.
Wymiana opon na zimowe – cena
Wybierasz się do wulkanizatora? Jeśli tak, to musisz wiedzieć, że cena montażu opon zimowych jest uzależniona od wielu warunków. Przede wszystkim koszty różnią się w zależności od miasta i serwisu. Na cennik wpływa również sposób wykonania usługi, rozmiar opony i rodzaj felgi. Dokonując takiej wymiany, należy liczyć się z kosztem w wysokości od 70 do 220 złotych.
Pamiętaj, że w przypadku wymiany ogumienia pośpiech nigdy nie jest wskazany. Warto z montażem nowych opon poczekać na usystematyzowane warunki pogodowe. Jeśli musisz zmienić zużyte komplety, to postaw na sprzęt od sprawdzonych firm. Nie zapominaj, że wizytę musisz zaplanować z wyprzedzeniem.