Dokonując wyboru konta bankowego, nie sugerujmy się atrakcyjnością kampanii reklamowej, ale zwróćmy uwagę na kilka podstawowych i głównych czynników wyboru.
Dokonując wyboru konta bankowego, nie sugerujmy się atrakcyjnością kampanii reklamowej, ale zwróćmy uwagę na kilka podstawowych i głównych czynników wyboru.
Aktualnie mamy do wyboru trzy rodzaje kont bankowych:
- konto firmowe - jeżeli zakładamy firmę;
- konto osobiste, tzw. ROR (rachunek oszczednościowo-rozliczeniowy) - tradycyjny rachunek. Zakładany jest jeżeli podejmujemy pracę bądź spodziewamy się otrzymywać wpływy pieniężne;
- konto oszczędnościowe - pieniądze trzymane na koncie są oprocentowane.
Założenie konta jest bardzo łatwe w każdym banku. Można to zrobić na trzy sposoby:
- tradycyjnie, odwiedzając siedzibę banku. Wypełniamy formularz, przedstawiając dokument tożsamości - praktycznie na drugi dzień możemy korzystać z rachunku.
- telefonicznie - umawiamy się z pracownikiem banku, wybieramy rachunek bankowy. Podczas wizyty w banku podpisujemy dokumenty.
- założenie konta przez internet - wypełniamy formularz w formie elektronicznej i czekamy na kuriera, dostarczającego regulamin konta i informacje dotyczące jego aktywacji.
1. Opłaty i prowizje
Jest to jeden z najważniejszych czynników, które decydują o wyborze banku, który będzie prowadził nasze konto bankowe. Musimy zwrócić uwagę jakie są opłaty i prowizje za prowadzenie konta, wydanie karty do bankomatu, przelewy, wpłaty i wypłaty z rachunku oraz za dodatkowe usługi. Wystarczy wówczas policzyć ile mniej więcej operacji w skali miesiąca będziemy dokonywać, pomnożyć przez tabelę opłat i otrzymamy w przybliżeniu miesięczną opłatę za prowadzenie rachunku.
2. Lokalizacja placówek bankowych
Czyli jak daleko jest do banku i bankomatu od miejsca zamieszkania i pracy oraz miejsc, w których robimy zakupy lub często bywamy.
Ważne są nie tylko godziny pracy danego oddziału, ale również jakość i szybkość obsługi klienta. Wszystkie powyższe kwestie można znaleźć w internecie, gdyż często podawane są różnego rodzaju porównania jakości usług na portalach, głównie o tematyce finansowej.
3. Liczba bankomatów
W tym przypadku trzeba zwrócić uwagę na wszystkie bankomaty, również z innych banków, w których możemy podjąć pieniądze bez płacenia prowizji.
4. Dostępność i jakość usług
W większości wypadków banki oferują dostęp do konta przez internet i wykonywania większości podstawowych usług, takich jak: przelewy jednorazowe i stałe, opłaty, itd. Warto dowiedzieć się czy otrzymamy token do dokonywania przelewów, czy może "zdrapkę" z kodami lub usługę sms. Dla wielu z nas ważne jest możliwość sprawdzania konta telefonicznie, otrzymywania wyciągów wyłącznie pocztą lub przez internet, lokowania oszczędności na lokatach, bez wizyty w banku.
Istotną kwestią jest również możliwość otrzymania i konsolidacji kredytów. Warto dowiedzieć się o uproszczone procedury jego przyznawania, jak również wymagane zabezpieczenie i oprocentowanie.
5. Jakie jest oprocentowanie konta
W większości banków konto ROR nie jest oprocentowane, dlatego nie można się spodziewać żadnych odsetek od zgromadzonych pieniędzy. Konto oszczędnościowe ma oprocentowanie większe niż tradycyjny rachunek, ale niższe niż lokata bankowa.
Podejmując decyzję o wyborze konta i banku warto przeanalizować powyższe wskazówki i wybrać najodpowiedniejsze, które spełni nasze wymagania.
----------------------------------
http://investpuls.plPorównywarka finansowa - wyszukaj i porównaj: kredyty, karty kredytowe oraz lokaty bankowe.
http://ww.ebroker.pl/konto-osobiste.htmlKonta osobiste - szeroki wybór - przez internet