Jeśli mamy zamiar zbudować dom, musimy się zastanowić nad funkcjonalnością oraz opłacalnością instalacji. Jedną z najważniejszych jest system grzewczy a zarazem podgrzewający wodę. Urządzenia takie można podzielić ze względu na rodzaj paliwa zasilającego oraz sposób ogrzewania.
Sposób ogrzewania:
Podgrzewacz pojemnościowy
Dzielą się na ciśnieniowe bezciśnieniowe. Podgrzewacze ciśnieniowe mogą być podłączone do całej instalacji wodnej a ich pojemność wynosi od 45 do 200 l, natomiast bezciśnieniowe mogą być tylko podłączone bezpośrednio do jednego miejsca poboru wody i zazwyczaj mają od 15 do 20 l pojemności. Podgrzewacze pojemnościowe stosuje się w przypadku gdy zbiornik cała instalacja znajduje się daleko od łazienki oraz kiedy jednocześnie ciepłą wodę używa kilka osób;.Wadą są straty energii lub brak ciepłej wody, w przypadku złego oszacowania potrzebnej ilości wody do podgrzania. Mogą być zasilane gazem lub prądem.
Podgrzewacz przepływowy
Cechuje się mniejszymi stratami ciepła. Wadą rozwiązania jest ilość urządzeń, ponieważ muszą być blisko każdej łazienki i kuchni, a także dłuższy czas oczekiwania na ciepłą wodę. Natomiast zaletą jest zabieranie małej ilości miejsca oraz praca tylko podczas korzystania z ciepłej wody. Najczęściej pobierają dużo mocy, aby szybko nagrzać wodę. Mogą być zasilane prądem lub gazem.
Rodzaj zasilania:
Ogrzewanie gazowe
Jest to najtańsze rozwiązanie, gdyż gaz jest stosunkowo tani. Bezpieczne użytkowanie jest możliwe tylko przy odpowiednich zabezpieczeniach i regularnych przeglądach technicznych. Istnieje ryzyko awarii a co za tym idzie zatrucia czadem, dlatego urządzenia nie powinny być umieszczane w pomieszczeniu gdzie stale przebywają ludzie oraz ze złą wentylacją.
Ogrzewanie elektryczne
Koszty użytkowania są wysokie, ale rozwiązanie jest bezpieczniejsze niż w przypadku instalacji gazowej. Dzielą się się na jednofazowe oraz trójfazowe. Te pierwsze są mniej wydajne, ale wystarczające do celów domowych, natomiast trójfazowe skierowane są do dużych gospodarstw.
Inne rozwiązania
Nowoczesnym i ekologicznym rozwiązaniem będzie umieszczenie kolektorów słonecznych. Sama instalacja nie należy do tanich, ale może się zwrócić po kilku latach. Pompy ciepła także są proekologiczne, działają na zasadzie obiegu termodynamicznego. Szacuje się, że przy wprowadzonym 1 kW energii, pompa oddaje 4 kW.