Favore.plBaza wiedzyPozostałeRolnictwo, leśnictwo, rybołówstwo

Artykuł: Wycinka drzew: zaostrzono przepisy znowelizowanej ustawy o ochronie przyrody.

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Wycinka drzew: zaostrzono przepisy znowelizowanej ustawy o ochronie przyrody.

Wycinka drzew:  zaostrzono przepisy znowelizowanej ustawy o ochronie przyrody.
Autor: anpodsiadlo35   |   30 maj 2017, 10:54   |   Dział: Artykuły

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o ochronie przyrody. Nowelizacja zaostrza obowiązujące do tej pory przepisy dotyczące wycinki drzew na prywatnych gruntach. Dla przypomnienia: od 1 stycznia zezwolenie nie jest wymagane w przypadku usuwania drzew lub krzewów znajdujących się na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych w celu niezwiązanym z prowadzeniem działalności gospodarczej. Zezwolenie nie jest również wymagane w przypadku usuwania drzew i krzewów w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego.

Po ostatniej nowelizacji nie trzeba będzie zgłaszać wycinki do gminy, jeśli obwód pnia na wysokości 5 cm nie będzie przekraczał:
• 80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego;
• 65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego;
• 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.

W związku z nowelizacją pojawiły się pewne sytuacje, w których trzeba wcześniej uzyskać zgodę gminy na wycinkę drzewa. Jeżeli obwód drzew będzie większy niż przewiduje ustawa, trzeba będzie zgłosić wycinkę w gminie. Po zgłoszeniu, urzędnik musi dokonać oględzin drzewa, (które ma zostać usunięte) w ciągu 21 dni. Kolejno samorząd w ciągu 14 dni musi wydać ewentualny zakaz. Jeśli samorząd nie zgłosi zastrzeżeń (zgoda objawi się milczeniem z ich strony), wtedy będzie można dokonać wycinki.

Samorząd może wydać zakaz dotyczący wycinki drzew w przypadku:

• drzew znajdujących się na nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków,
• drzew znajdujących się na terenie przeznaczonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego,
• drzew znajdujących się na zieleni lub chronionym innymi zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
• gdy drzewo będzie nosiło znamiona drzewa pomnikowego.

Minister środowiska ma obowiązek wydania rozporządzenia w ciągu pół roku od wejścia w życie przepisów, w którym określone zostaną kryteria uznawania tworów przyrody żywej i nieożywionej za pomniki przyrody.

Na podstawie nowelizacji, właściciel będzie musiał uiścić opłatę za wycinkę drzew, jeśli przed upływem 5 lat od dokonania oględzin przez urzędnika wystąpi o pozwolenie na budowę związaną z prowadzeniem działalności gospodarczej i budowa ta będzie realizowana na części nieruchomości gdzie rosły usunięte drzewa.
Minister środowiska będzie miał miesiąc od czasu wejścia nowelizacji w życie na przygotowanie rozporządzenia dotyczące opłat za wycięcie drzew. Do czasu ich ustalenia obowiązują maksymalne stawki, czyli 500 zł za centymetr drzewa.

Nowelizacja przywróciła konieczność uzgodnienia z regionalnym dyrektorem ochrony środowiska zezwolenia na usunięcie drzew w pasie przydrożnym. Wyjątek będą niektóre gatunki topoli.

Ustawa wchodzi w życie po 14 dniach od dnia ogłoszenia. Wyjątkiem są przepisy dotyczące możliwości wydania zakazu wycinki, jeśli drzewo będzie nosiło znamiona pomnika przyrody. W tym przypadku przepis wejdzie w życie w momencie wydania odpowiedniego rozporządzenia.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy