Favore.plBaza wiedzyDla firmy i biuraDoradztwo, audytDoradztwo prawne

Artykuł: Wydziedziczenie?

Dodaj zlecenie

Wydziedziczenie?

Autor: EA   |   8 wrz 2015, 8:54   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Doradztwo prawne

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, iż oprócz instytucji dziedziczenia istnieje również coś takiego jak wydziedziczenie. W jaki sposób można kogoś wydziedziczyć?


Wydziedziczenie

Wydziedziczenie jest po prostu pozbawieniem prawa do spadku osób uprawnionych do dziedziczenia. Warto wiedzieć, iż nie istnieje możliwość wydziedziczenia częściowego lub wydziedziczenia z powodów, które nie zostały określone Przepisami prawa, a są nimi trzy przesłanki.

Pierwsza z nich dotyczy sytuacji, w której spadkobierca popełnia przestępstwo przeciwko zdrowiu lub życiu spadkodawcy lub bliskiej jemu osoby. Druga dotyczy sytuacji, gdy spadkobierca postępuje wbrew zasadom współżycia społecznego i tym samym wbrew woli spadkodawcy. Natomiast trzecia przesłanka występuje wówczas, gdy spadkobierca nie wywiązuje się rodzinnych obowiązków.

Procedura wydziedziczenia
Wydziedziczenie będzie miało skutki prawne, jeśli w testamencie pojawi się stosowny zapis. Należy pamiętać, iż nie można wydziedziczyć kogoś częściowo. Albo wydziedziczenie dokonuje się w całości, albo w ogóle.

W sytuacji, gdy spadkodawca wybaczył wydziedziczonemu zachowanie, które było skutkiem wydziedziczenia, ten może odzyskać prawo do zachowku, jeśli będą istniały wiarygodne dowody tego wybaczenia. Decyzję o tym, czy faktycznie doszło do wybaczenia, podejmuje sąd na podstawie przedstawionych dowodów.


Wydziedziczenie może być niesłuszne?

Tak. Wówczas spadkobierca, wobec którego wystąpiono o wydziedziczenie, może się odwołać od tej decyzji. Musi jednak udowodnić przed sądem, iż wydziedziczenie jest bezzasadne. W takiej sytuacji warto skorzystać z http://kancelariaea.pl/pomocy adwokackiej, gdyż często trudno jest udowodnić wybaczenie, jeśli spadkodawca już nie żyje.

Przeczytaj więcej na temat http://kancelariaea.pl/publikacje/50-czym-jest-wydziedziczenie-i-jak-go-dokonac.htmlwydziedziczenia.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy