Sufity podwieszane to konstrukcje tworzone w technologii suchej zabudowy. Spotkać można je zarówno w biurowcach w postaci jednopoziomowych obudów kasetonowych, jak i w domach jako modne wykończenia stropów w różnych geometrycznych formach z oświetleniem LED. Z czego tworzone są zaś sufity podwieszane, dlaczego warto na nie stawiać i gdzie znalazły one swoje zastosowanie?
Konstrukcja sufitów podwieszanych
Konstrukcja sufitów podwieszanych jest stosunkowo prosta, a składa się na elementy wsporne i mocujące, a także na obudowę wraz z wykończeniem. Podkreślić warto zatem, że jest to przykład zabudowy suchej, czyli tej tworzonej z prefabrykowanych komponentów przy ograniczonej ilości prac mokrych. Elementami mocującymi i wspornymi sufitów podwieszanych są specjalne stalowe wieszaki, łączniki, profile UD oraz CD, a także różnego rodzaju wkręty. Obudowę stanowią zaś płyty kartonowo gipsowe, które można wykańczać dowolnych materiałem do aranżacji wnętrz. Może być to drewno, tynk, sztukateria czy też gips dekoracyjny.
Inwestorzy mogą również wybrać panele K-G w różnych standardach. W zależności od warunków technicznych pomieszczenia oraz jego rodzaju wybrać można płyty karton gips hydrofobowe, ognioodporne, wzmocnione włóknem szklanym, a nawet te elastyczne i wyizolowane akustycznie. Najlepsi wykonawcy sufitów podwieszanych zapewniają przy ich tworzeniu także przygotowanie specjalnych kanałów instalacyjnych dla wentylacji, elektryki czy rur. Liczyć można również na docieplenie stropu/dachu z wykorzystaniem wełny mineralnej. Ponadto sufity podwieszane upiększane są oświetleniem LED. Takie konstrukcje dla klientów indywidualnych i instytucjonalnych tworzy w wysokiej klasie firma remontowa SEBIX z Bażanowic.
Sufity podwieszane i ich zastosowanie
Sufity podwieszane tworzone są w wielu rodzajach ze względu na standard konstrukcji, jej rozbudowanie czy sposób wykończenia. Spotkać się można zatem z aranżacjami wielopoziomowymi o różnych geometrycznych kształtach, a także z projektami jednopoziomowymi. Wszystko zależy od miejsca montażu, warunków technicznych pomieszczenia oraz od wymagań inwestora. Mniej wystawne sufity podwieszane kasetonowe tworzone są w biurowcach. Designerskie i zapierające dech w piersiach konstrukcje przygotowywane są zaś w hotelach, restauracjach, butikach czy recepcjach siedzib różnych firm.
Wykonawcy sufitów podwieszanych najwięcej zamówień przyjmują jednak od klientów indywidualnych – właścicieli domów jednorodzinnych oraz mieszkań w blokach z wielkiej płyty i w kamienicach. Konstrukcje te wraz z oświetleniem LED przygotowywane są m.in. w salonach, sypialniach i jadalniach, a z dociepleniem wełną mineralną głównie na poddaszach. Warto podkreślić, że sufity podwieszane chętnie projektowane są właśnie przy adaptacji strychów.
Zalety sufitów z płyt K-G
Zalet sufitów podwieszanych z płyt K-G jest wiele. Przede wszystkim są one bardzo funkcjonalne, pozwalając w prosty i tani sposób montować pod stropem różnego rodzaju instalacje, izolacje termiczne, a także modne oświetlenie. Odbywa się to bez kłucia ścian i przy ograniczonych do minimum pracach mokrych, a więc stosunkowo szybko oraz przy zoptymalizowanych kosztach. Ponadto sufity podwieszane pozwalają zakryć nierówności stropów i gwarantują szerokie możliwości projektowe. Można je stworzyć w bardzo minimalistycznej wersji lub też jako wielopoziomowe i pięknie oświetlone aranżacje powiększające optycznie przestrzeń. Sufity podwieszane nadają wnętrzom modnego charakteru, pasując do każdego stylu. Wykonawcy zwracają również uwagą inwestorów na szereg zalet płyt K-G, z których tworzy się taką suchą zabudowę.
Panele karton gips są bardzo lekkie, proste w montowaniu, tanie, a także niebywale wytrzymałe. Nie ulegają korozji biologicznej, mogą być ognioodporne, hydrofobowe oraz wygłuszone. Niewątpliwą ich zaletą jest też naturalność. Tworzone są one z surowców, które wpływają na zdrowy mikroklimat pomieszczeń.