Pozioma izolacja fundamentów chroni je przed szkodliwym działaniem wilgoci. Fachowcy zazwyczaj układają ją już na etapie budowy domu jednorodzinnego. Da się to zrobić później, lecz proces jest skomplikowany i drogi. Natomiast brak tej powłoki może doprowadzić do zawilgocenia budynku. Objawiającego się rozwojem grzybów i pleśni. Warto, zatem dowiedzieć się, czym jest i z czego powstaje ta izolacja.
Ważne zastosowanie izolacji poziomej
Każdy dom jednorodzinny ma wiele elementów
mających wpływ na jego trwałość. Część trzeba wykonać już na pierwszych etapach budowy. Do tej grupy należy [pozioma https://novitech24.pl/izolacja fundamentów chroniąca je przed kapilarnym podciąganiem wód gruntowych. Układa się ją pomiędzy:
• ławami fundamentowymi a ścianami zewnętrznymi,
• fundamentami a ścianami na parterze,
• ławami a ścianami nośnymi i działowymi.
Warto wiedzieć, że opisywana wersja izolacji sprawdza się w podłogach na gruncie. Trzeba tu dodać, że stanowi także poślizgową warstwę rozdzielającą ławy i ściany zewnętrzne domu. Dzięki niej nie są ze sobą sztywno połączone. Ma to pewną zaletę, tam gdzie stykają się te elementy nie będą powstawać pęknięcia wynikające z osiadania budynku.
Materiały na hydroizolację fundamentów
Niezabezpieczone, betonowe ławy fundamentowe będą chłonąć wodę z gruntu. Po czasie doprowadzi to do korozji biologicznej i uszkodzenia tych elementów. Dlatego warto stosować warstwę ochronną, fachowcy często wykonują ją z folii izolacyjnej. Jest to materiał produkowany z PCV lub polietylenu. Odznacza się odpornością na uszkodzenia, do wyboru są odmiany termozgrzewalne i samoprzylepne. Folia ma grubość od 1 do 1,5 mm, dlatego izolacja musi mieć przynajmniej dwie warstwy. Kolejny chętnie stosowany surowiec to papa modyfikowana SBS lub APP. Jej największe zalety to elastyczność i wysoka trwałość. Papa jest dostępna w wersji samoprzylepnej oraz termozgrzewalnej z lepikiem. Tworzona z niej powłoka ma grubość 3-4 mm.
Folia z PCV czy papa izolacyjna to nie jedyne materiały sprawdzające się, jako ochrona przeciwwilgociowa fundamentów. Wykonawcy tacy jak firma Novitech24 z Limonowej korzystają z jeszcze jednego typu. To płynne masy bitumiczne po zaschnięciu tworzące szczelne i elastyczne powłoki. Należą do nich lepiki oraz:
• masy asfaltowo-żywiczne,
• masy asfaltowo-kauczukowe,
• mieszanki asfaltowo-polimerowe.
W przypadku mas bitumicznych grubość warstwy zabezpieczającej przed wilgocią musi wynosić 3-4 mm. Wszystkie opisane materiały izolują ławy fundamentowe, ściany zewnętrzne i podłogi na gruncie. Na który z nich powinni zdecydować się inwestorzy? Tę kwestię zawsze warto skonsultować ze specjalistami z wybranej firmy budowlanej.