Zabudowa sucha to technologia wykańczania wnętrz, która chętnie wykorzystywana jest zarówno przy remontach starszych domów, jak i biurowców, sklepów czy hal magazynowych. Wybierana jest ona również przy inwestycjach adaptacji poddaszy, a nierzadko stosują ją osoby reorganizujące przestrzeń w mieszkaniach czy kawalerkach. Ponadto sucha zabudowa ma duże znaczenie przy wykańczaniu nowych domów szkieletowych i drewnianych. Kiedy jeszcze jest ona szczególnie ceniona? Inwestorzy i ekipy remontowe doceniają zabudowę kartonowo gipsową przy różnych pracach instalatorskich. O tym opowiadamy w dalszych częściach artykułu.
Kilka słów o zabudowie suchej
Zabudowa sucha to nic innego jak remonty z wykorzystaniem specjalnych płyt kartonowo gipsowych: hydrofobowych, wzmocnionych włóknem szklanym, wygłuszonych akustyczne, a nawet tych elastycznych i ognioodpornych. Panele te przymocowywane są do specjalnie stawianych rusztów aluminiowych, a to pozwala na wykańczanie nimi niemalże całych pomieszczeń. Z płyt K-G tworzy się sufity podwieszane, ścianki działowe, suche podłogi jastrychowe, kanały instalacyjne, a także obudowy skosów dachowych czy wnęk, kominków i schodów.
Zaletą technologii suchej zabudowy jest zaś wysoka wytrzymałość na obciążenia i uszkodzenia mechaniczne, brak konieczności prowadzenia wielu prac mokrych, świetne własności akustyczne oraz chemiczna neutralność, co czyni wnętrza zabudowane płytami K-G bardzo przyjaznymi dla ludzi, w tym dla alergików. Niewątpliwą zaletą suchej zabudowy jest też możliwość wykańczania nią każdym dostępnym materiałem, od terakoty począwszy, na tynkach i drewnie kończąc. Wszystko to przy ograniczonych do minimum pracach mokrych. Inwestorzy cenią również płyty K-G za to, iż dzięki nim wszystkie prace instalatorskie mogą być prowadzone szybko, wydajne i przy zoptymalizowanych kosztach.
Zabudowa sucha a wewnętrzne systemy docieplenia
Sucha zabudowa to system, który ułatwia wiele prac instalatorskich. Dotyczy to między innymi robót dociepleniowych m.in. przy adaptacjach poddaszy. Dzięki płytom K-G w szybki i wydajny sposób można stworzyć tanią izolację termiczną oraz akustyczną przy użyciu pianki PUR lub wełny mineralnej. W takim przypadku prace mokre również ograniczone są do minimum i mogą być wykonywane nawet zimą. Korzyści są zaś olbrzymie – mostki termiczne wyeliminowane są niemalże w stu procentach, a elewacja zewnętrzna nie musi być pokrywana styropianem.
Zabudowa sucha sprzyja zatem różnych pracom instalatorskim, co potwierdzają fachowcy z firmy usług remontowo-budowlanych RADEN. Podejmują się oni remontów z użyciem płyt K-G przy jednoczesnym wykonywaniu przeróbek hydraulicznych i elektrycznych.
Zabudowa sucha a instalacje elektryczne
Podobnie jak w przypadku wewnętrznych dociepleń również i instalacje elektryczne w prosty sposób można układać w konstrukcjach suchej zabudowy. Elektryka nie wymaga wiercenia w ścianach, ale prowadzona jest w specjalnych kanałach czy rurach PCV pod płytami K-G. Dzięki temu istnieje większa dowolność w tworzeniu instalacji domowej – również okablowania strukturalnego, sieci komputerowej oraz wentylacji – która wyróżnia się niższym poziomem awaryjności i łatwiejszymi naprawami w przypadku wystąpienia różnych problemów.
Dzięki suchej zabudowie łatwiej jest wykonywać przeróbki elektryczne, w tym oświetleniowe, a rozbudowa sieci również nie stanowi dużego problemu. Szczególnie można zauważyć to w przypadku ścian działowych z płyt K-G, w których łatwo prowadzi się potrzebne dla budynku obwody. Jest to zadanie znacznie uproszczone w porównaniu np. z tworzeniem elektryki w przegrodach z bloczków silikatowych czy pustaków wewnątrzkomórkowych.
Zabudowa sucha z biały montaż
Kolejnym ułatwianiem, które gwarantuje sucha zabudowa to prace związane z białym montażem i przeróbkami hydraulicznymi. Łazienki w całości lub w częściach mogą być wykańczane zielonymi hydrofobowymi płytami K-G zabezpieczonymi dodatkowo hydroizolacją w postaci np. płynnej folii. Sucha zabudowa pozwala zatem w łatwy sposób estetycznie zabudować wannę, zestaw WC czy elementy nowej instalacji pogrzewacza wody lub gazowego kotła kondensacyjnego.
Dodać warto, że do płyt K-G dobrze przylegają płytki ceramiczne o niższej masie, dlatego sucha zabudowa coraz chętniej wykorzystywana jest przy częściowym lub całościowym remoncie łazienki.