Przez nieszczelne okna tracimy najwięcej ciepła. Warto, zatem sprawdzić ich stan przed mroźną zimą, aby w domu było ciepło i żeby nie płacić więcej za ogrzewanie.
Czystość przede wszystkim
Przed przystąpieniem do konserwacji okien powinniśmy je dokładnie umyć. Każdy element – szybę, ramę, uszczelki i okucia. Szyby możemy wyczyścić specjalistycznymi środkami myjącymi. Do ram, okuć i uszczelek wystarczy woda z płynem do mycia naczyń. Jeśli tego nie zrobimy nie będziemy mogli przystąpić do sprawdzenia ich stanu technicznego. Ważne jest, żeby na umycie okien wybrać w miarę ciepły i bezsłoneczny dzień. Dlaczego? Kiedy temperatury spadają poniżej zera woda zamarza i tafla szkła może ulec zniszczeniu, zaś promienie słoneczne przyczynią się do powstania smug. Po właściwym umyciu okien (szyb, uszczelek, okuć) możemy przejść do technicznych oględzin.
Poprawa szczelności
Zanim zajmiemy się poprawą szczelności okien należy sprawdzić ich stan techniczny. Czy dobrze się otwierają, czy klamki działają i nie są poluzowane, czy nie czuć powiewu zimnego powietrza przez zamknięte okno Warto również sprawdzić siłę docisku skrzydła do ramy. Możemy zrobić to w prosty sposób – wystarczy włożyć kartkę papieru między skrzydło a o ościeżnicę. Jeśli przy zamkniętym oknie papier się wysunie, oznacza to konieczność regulacji okuć okiennych. Następnie sprawdzamy uszczelki. Uszczelki oraz okucia mają największy wpływ na szczelność okien. Najważniejszą cechą uszczelek jest elastyczność, która pozwala na szybki powrót do pierwotnego kształtu po odkształceniu oraz wytrzymałość na niskie temperatury. Aby zachować te właściwości należy pielęgnować je smarem silikonowym lub wazeliną techniczną. Smar z dodatkiem kauczuku pozwoli zabezpieczyć je przed mrozem i wilgocią i zapewni im właściwą warstwę ochronną. Jeśli zauważymy, że uszczelki są przygniecione lub popękane należy wymienić je na nowe.
Szczególną uwagę należy zwrócić na szpary między ramą a szybą oraz futryna i ścianą. Do uszczelnienia tego typu miejsc można użyć elastycznego silikonu ( odpornego na działanie warunków atmosferycznych). Watro zaznaczyć, że używa się go tylko do okien drewnianych. Jego aplikacja jest prosta i szybka – za pomocą specjalnego pistoletu lub po prostu wyciskając go z tubki. Aby uszczelnić miejsca między futryną a ścianą lub parapetem najlepiej będzie użyć piankę uszczelniająca. Nadaje się do wszystkich rodzajów okien i wystarczy ja zaaplikować w nieszczelne miejsce i pozostawić do stwardnienia.
Należy pamiętać, że wszystkie zabiegi uszczelniające są jedynie tymczasową pomocą. Jeśli okna są już bardzo stare i przepuszczają zimno należy pomyśleć nad ich wymianą.