Ceny wody wodociągowej rosną. Liczba terenów opowierzchni utwardzonej i gęstość zabudowy są coraz większe. Czy można więc zrobić coś z wodą odpadową? Czy zagospodarowanie wody deszczowej ma sens? Jak wykorzystać deszczówkę? W tym artykule skupimy się nad odzyskiwaniem deszczówki.
Korzyści
Lepsze parametry chemiczne deszczówki (korzyści dla roślin i dla naszych ubrań). Uniknięcie podatku od deszczówki. Proekologiczne działanie. Niższe koszty dzięki znacznie mniejszemu zużyciu wody wodociągowej. I wiele innych.
Każdego dnia wykorzystujemy 125 litrów wody. Każdy z nas. Trzyosobowe gospodarstwo domowe korzysta zatem z ponad 135 000 litrów w ciągu roku. Zaledwie kilka procent przeznaczamy do picia i przygotowania posiłków. A przecież do podlewania ogrodu, prania czy spłukiwania toalet można używać wody deszczowej, istotnie zmniejszamy zużycie wody wodociągowej. Sposobów zagospodarowania deszczówką jest wiele.
Zbieracz deszczówki
Najpopularniejszym sposobem jest zamontowanie w rurze spustowej zbieracza deszczówki, potem wykonanie instalacji zbiornikowej do zbierania i wykorzystania wody w gospodarstwie domowym. Zbieracz deszczówki włączamy do systemu orynnowania. Jest on jakby odcinkiem rury spustowej z odpowiednim wyjściem na wodę deszczową, którym może być specjalne korytko przelewowe albo króciec do umocowania węża elastycznego, skąd woda jest odprowadzana do zbiornika. Nim zbiornik napełni się, woda jest oczyszczona dzięki filtrowi umieszczonemu na drodze spływu. Deszczówkę pompuje się do miejsca zapotrzebowania za pomocą pompy w budynku lub w zbiorniku. Specjalnie skonstruowany osadnik zbieracza zbiera co najmniej 60% wody opadowej i następnie doprowadza ją do szybkozłączki z zaworem. Pozostała ilość wody spływa do rury spustowej.