Planowanie domowego budżetu to bardzo przydatna umiejętność, którą warto posiadać w czasach, gdy ceny rosną, a pensja stoi w miejscu. Aby nie musieć odmawiać sobie przyjemności i zagwarantować swoim najbliższym komfortowe życie, warto nauczyć się panować nad pieniędzmi. Poniższy poradnik pokaże ci, jak najefektywniej zaplanować domowy budżet i przygotować się na niespodziewane wydatki.
Przeanalizuj wydatki
Zanim opracujesz swój domowy budżet, musisz przeanalizować dotychczasowe wydatki i znaleźć te, które okazały się największym wysiłkiem dla Twojego portfela. Sporządź listę wydatków z ostatniego miesiąca i zastanów się, czy potrafisz je uzasadnić. Sprawianie sobie drobnych przyjemności leży w naturze każdego człowieka, więc nie miej sobie za złe, jeśli na liście znajdzie się nowe ubranie lub rodzinne wyjście do kina. Jednakże w sytuacji, gdy takie wydatki się powtarzają kilka razy w miesiącu, mogą poważnie naruszyć stabilność domowego budżetu.
Znajdź, określ i uporządkuj swoje wydatki. Najłatwiej będzie poukładać je w kategorie, dzięki którym w szybki i prosty sposób zorientujesz się, na co najczęściej wydajesz pieniądze. Przykładowe kategorie to opłaty stałe, bilety, jedzenie i odzież, a także rozrywka i przyjemności. Wydatki, których nie uda Ci się przyporządkować do żadnej z kategorii, najprawdopodobniej będą tymi, z których możesz zrezygnować w następnym miesiącu.
Zbieraj rachunki
Rachunki i paragony są zapisem Twoich wydatków. Naucz się zbierać je w teczkę lub pudełko, aby ułatwić sobie zarządzanie pieniędzmi i zaplanować budżet na kolejne dni. Ponadto, domowa kolekcja rachunków może okazać się przydatna w razie ewentualnych problemów ze spółdzielną mieszkaniową, dostawcą prądu lub sklepem, który nie wziął pod uwagę promocyjnych cen kupionych przez Ciebie produktów.
Skorzystaj z komputera lub telefonu
Aby nie zapomnieć swoich postanowień i planów, dobrze jest zapisać je w cienkim zeszycie lub notatniku. Powstały w ten sposób budżet możesz mieć zawsze przy sobie i aktualizować wydatki na bieżąco. Równie skutecznym sposobem jest pobranie specjalnej aplikacji na komputer lub telefon. Wybór jest ogromny – od prostych planerów po profesjonalne programy pozwalające na zarządzanie skomplikowanym budżetem. Większość z nich oferuje przyjazne i intuicyjne interfejsy, automatyczną kategoryzację wpisów oraz powiadomienia, które przypomną Ci o regularnym aktualizowaniu dziennika wydatków.
Jeżeli z jakiegoś powodu nie możesz lub nie chcesz korzystać z aplikacji, domowy budżet łatwo zaprojektujesz za pomocą jednego z dziesiątków gotowych szablonów dostępnych w programie Microsoft Excel.
Zacznij planować
Domowy budżet to nie tylko określenie i wyeliminowanie zbędnych wydatków, ale także zaplanowanie kolejnych. Na początku każdego miesiąca warto zrobić listę wszystkich zbliżających się świąt i rocznic oraz uwzględnić je w budżecie. Dobrze jest również odłożyć pewną kwotę na nieprzewidziane wydatki oraz systematycznie uzupełniać ją co kilka dni. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze można zatrzymać na specjalną okazję lub przeznaczyć na dodatkowe przyjemności dla siebie i rodziny.
Artykuł powstał przy współpracy z serwisem http://przewodnik-pozyczkowy.pl/przewodnik-pozyczkowy.pl.