Zdrowie i kondycja naszego organizmu, w tym naszego układu krwionośnego jest w bardzo dużym stopniu uzależnione od tego jaki prowadzimy tryb życia. Wiele osób, w tym lekarze starają się podpowiadać w jaki sposób powinno się prowadzić swoje życie, by być zdrowym, szczęśliwym i czuć satysfakcję. Ale czy na pewno się do tego stosujemy? Czy na pewno wiemy, jak powinniśmy żyć, by nasz organizm dobrze funkcjonował?
Najważniejsze, to trzeba pamiętać, że zdrowy tryb życia opiera się na kilku fundamentalnych zasadach: na prawidłowej diecie, aktywności fizycznej, unikaniu szkodliwych toksyn, relaksie oraz w dużej mierze od tego, jakie mamy podejście do życia, jakie jest nasze usposobienie. Aby zasady zdrowego trybu życia były w naszym nawyku powinniśmy je sobie zaszczepić od wczesnych lat. Najlepiej byłoby, gdyby rodzice uczyli swoich dzieci, w jaki sposób powinny wykonywać swoje codzienne, prozaiczne czynności – gdyż właśnie to te codzienne czynności są najważniejsze, bo zwykle nie zdajemy sobie sprawy, że one właśnie mają duże znaczenie. Jakie powinny być te nawyki? Przyjrzyjmy się kolejno każdemu aspektowi.
Dieta – w dzisiejszych czasach niestety wielu ludzi nie przywiązuje wagi do tego co i jak je. Życie w pośpiechu, ciągłym ruchu zmusza nas do tego, żeby jeść tak, aby zaspokoić głód, nie patrząc na to czy jest to dla nas zdrowe, czy nie. Wiele firm zdaje sobie z tego sprawę i wykorzystuje ten fakt oferując szybkie, gotowe dania, które można kupić w barze szybkiej obsługi lub w sklepie (do odgrzania w kuchence mikrofalowej). Sami dajemy się na to złapać, albo po prostu sięgamy po batoniki lub inne jedzenie, które nie dostarcza nam żadnych składników odżywczych, a jedynie kalorii, tłuszczu i węglowodanów. Jednak jeżeli chcemy prowadzić zdrowy tryb życia powinniśmy zrezygnować z jedzenia w ten sposób, a nauczyć się przygotowywać swoje własne posiłki. Należy je przygotowywać z naturalnych, nieprzetworzonych produktów, najlepiej kupowanych u sprawdzonych handlowców.
Aktywność fizyczna – ruch jest bardzo ważny, jeżeli chcemy utrzymać kondycję fizyczną. Należy uprawiać jakiś sport, nie musi być on wymyślny, wystarczy jazda na rowerze, lub nawet spacer od czasu do czasu. Najgorsze, co możemy dla siebie zrobić to leżeć na kanapie przed telewizorem i zajadać jakieś kaloryczne zakąski. Przez takie nawyki zaczynamy tyć, spada nasza sprawność ruchowa a jedzenie tłustych rzeczy ma zły wpływ na serce, w naczyniach krwionośnych gromadzi się tłuszcz, rośnie poziom cholesterolu.
Unikanie szkodliwych toksyn – chodzi tu przede wszystkim o nadużywanie alkoholu, tytoniu i leków. Te ostatnie są nadużywane coraz częściej. Wiele osób odczuwając jakikolwiek dyskomfort natychmiast zażywa środki przeciwbólowe, które są wszędzie dostępne, a apteki całodobowe jeszcze to ułatwiają. Choć przynoszą ukojenie w bólu, to mają zły wpływ na układ pokarmowy, krwionośny i wszystkie inne organy.
Odpoczynek – każdy organizm prędzej czy później będzie potrzebował odpoczynku. Niestety, wiele osób myli odpoczynek z przesiadywaniem przed ekranem telewizora lub komputera, które wcale nie przynoszą nam ulgi po męczącym dniu. Chodzi o to, by umieć się wyciszyć, uspokoić, zapomnieć o problemach i pozwolić, aby organizm mógł zwolnić, nabrać sił, naładować się energią. Nie pomogą nam fale radiowe wysyłane przez telewizor. Najlepszym rozwiązaniem byłby wyjazd, wiele osób wybiera sanatoria uzdrowiskowe, które najczęściej są położone w górach lub nad morzem, gdzie jest dostęp do natury i świeżego powietrza. Takie ośrodki mają także w swojej ofercie zajęcia i zabiegi relaksacyjne, które pomogą naszym mięśniom i nerwom od życia w stresie i napięciu.
Wiele zależy także od naszego usposobienia, od tego, czy patrzymy na świat pozytywnie, optymistycznie. Jeżeli jesteśmy wiecznie niezadowoleni, smutni, pesymistyczni, zaczynamy gnuśnieć. Samopoczucie ma ogromny wpływ na nasz organizm. Powinniśmy się nauczyć akceptacji siebie i otoczenia, nauczyć się przyjmować to co przynosi nam życie. Dzięki temu będzie łatwiej i nam, i innym.