Cos o inwestowaniu dla zielonych.
Zacznijmy od małego wyjaśnienia. Otóż zarabianie, oszczędzanie i inwestowanie to nie to samo. Często inwestowanie mylimy z zarabianiem. Inwestowanie oznacza rezygnację z konsumpcji teraz i przeznaczenie pewnych sum pieniędzy na inwestycje po to, aby po jakimś czasie mieć ich więcej. Oszczędzamy po to, aby sfinansować przyszłe przewidywane lub nieoczekiwane wydatki.
Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie, kiedy inwestować? Odpowiedź jest prosta- kazdy czas jest dobry na Iwestycję Posiadając w portfelu dodatkową sumę pieniędzy możemy ją zaoszczędzić, odkładając na „czarną godzinę”, albo zainwestować. Najlepszym rozwiązaniem jest pogodzenie tych dwóch opcji. Kolejnym pytaniem jakie nasuwa się komuś, kto chce pomnożyć posiadany kapitał jest to, gdzie i w co zainwestować. Odpowiedź brzmi: wszystko zależy od sumy, jaką możemy przeznaczyć na inwestycję i ryzyka, jakie jesteśmy w stanie podjąć.
Dysponując większymi środkami, możemy dokonać jednorazowej inwestycji - np. złożyć pieniądze na lokacie, bądź zakupić obligacje. Eksperci jednak nie zalecają „trzymania pieniędzy w jednej kieszeni”, tylko rozłożenie środków. Zapewnia to ograniczenie ryzyka inwestycji, aby - w razie niepowodzenia - stracić możliwie najmniej, a nie wszystko.
Kiedy jednak nie posiadamy zbyt dużych sum do zainwestowania, wówczas najlepiej inwestować systematycznie. Choć dość powszechny jest pogląd, że nie opłaca się inwestować małych sum, to nie zapominajmy o tym, że „pieniądz robi pieniądz”. Zawsze lepiej jest go zainwestować niż przejeść. Po kilku, kilkunastu latach systematycznego inwestowania nawet niewielkich kwot może się okazać, że na koncie mamy pokaźną sumkę. A możliwości inwestowania właśnie w ten sposób nie brakuje. Weźmy pod uwagę choćby fundusze inwestycyjne, które oferują zakup jednostek za kwotę rzędu 50 zł.
Podobnie jest z giełdą Większości z nas wydaje się, że żeby grać na giełdzie trzeba posiadać duże sumy pieniędzy. Nic bardziej mylnego. Na giełdzie można inwestować posiadając skromny kapitał. Wówczas jednak należy zwrócić szczególną uwagę na prowizje i opłaty, jakie są od nas pobierane. Przy niewielkich inwestycjach, szczególnie w początkowej fazie oszczędzania, zyski z inwestycji mogą nie pokryć tych kosztów.
Inwestowanie pieniędzy może uchronić nasze oszczędności przed utratą wartości. Często jest tak, że nasze „zaskórniaki” trzymamy na nisko oprocentowanym koncie bądź w skarpecie, podczas gdy mogłyby pomnażać się zainwestowane w instrumenty finansowe w innej instytucji. Byłyby pomnażane, a jednocześnie chronione.
Systematyczne inwestowanie niewielkich sum ma jeszcze jedną zaletę - jest niemal nieodczuwalne dla domowego budżetu. Do tego instytucje finansowe wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów oferują inwestowanie w takie instrumenty finansowe, do których mamy wolny dostęp. Zatem jeśli zdecydujemy się np. wycofać nasze pieniądze z danej inwestycji, możemy to zrobić w dowolnym czasie.